Porsche firmasının ilk elektrikli spor aracı Taycan’ın, seri üretim için hazırlanan dış görünüşüne ait detaylı çizimler ortaya çıkmaya başlıyor. Porsche’nin Stil Departmanının başındaki isim olan Michael Mauer’in verdiği bilgilere göre, Taycan aracının ilk bakışta bir Porsche algısı oluşturması gerektiğinden bahsediliyor. Spor araçlarda genişlik/yükseklik oranının diğer araçlara kıyasla dramatik bir şekilde yüksek olduğunu belirten Mauer, geliştirdikleri araçla elektrik araç mimarisini yeniden tanımlamak istediklerini belirtiyor.

Elektrikli araç teknolojisinde araç zeminine pozisyonlanmış ağır ve geniş bataryalar kullanılıyor ve yolcular bu bataryaların hemen üzerinde oturacak şekilde konumlandırılıyor. Porsche elektirkli araçlardaki bu algıyı değiştirmek istiyor. Bataryaların mevcut pozisyonlarını değiştirmeden ve araç ağırlık merkezinin olabildiğince aşağıda olduğu yeni konforlu bir oturma alanı oluşturabilecek çözüm üretmek isteniyor.

Elektrikli araç geliştirme sürecinde tasarım stratejisinin önemine vurgu yapan stil direktörü Mauer, tasarım prosesinde 3 önemli kriterin altını çiziyor: oranlar, stil ve detaylar. Araç oranlarının son derece kritik ve temel etken olduğunu, eğer bu oranlar doğru belirlenmezse gerçekleştirilecek olan stil ve detay çalışmalarının yanlış olacağını vurgulanıyor.

Taycan_Rear

Taycan’ın geliştirme sürecinde Porsche markasının karakteristik tasarım unsurlarının göz ardı edilmesinin mümkün olmadığına değinen Mauer, marka ve üretim kimliğinin önemli faktörler olduğunu belirtiyor. Porsche’nin motor kaputu ve ön kanatların özel topoğrafyası, Taycan aracında da gösterileceği anlatılıyor. Ancak radyatör ızgarasının araçta olmayacak olması çeşitli farklılıklarının da ortaya çıkaracağını gösteriyor. Ayrıca modern aydınlatma teknolojilerinin gelişmesi, özellikle ön farların fantastik yapıda olabilmesine imkan tanıyor.

Son olarak, araç için istenilen modeller, dijitalleşmesinin etkisiyle bilgisayar ortamında çok hızlı bir şekilde oluşturulup geliştirilebiliyor ve yüzey modelleme sırasında oluşabilecek olası matematiksel hatalar kolaylıkla giderilebiliyor. Ancak Mauer, oluşturulan modellerin kalitesinin en doğru şekilde test edilebilmesi için clay (kil) model kullanılması gerektiğine ve elle dokunularak yüzey hatlarının kontrolünün yapılmasını gerektiğine vurgu yapıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.