Porsche’nin yeni Bodyform full-bucket koltuğu, eşsiz görünümüyle birlikte, gizli bir yeniliğe sahip olarak öne çıkıyor. Minderin ve sırtlık yüzeyinin yeni orta bölümü eklemeli imalat yöntemiyle üretilirken, kullanıcının tercihine bağlı olarak üç sertlik derecesinde seçim imkanı sunuluyor. Kişiselleştirilmiş bu spor koltuk, yakın zamanda piyasaya çıktı.

Sürücüye uyarlanmış koltuklar, profesyonel motor sporlarında uzun süredir mevcut. Porsche’nin özelleştirdiği bu koltuklar,  yumuşak, orta ve sert sertlik dereceleriyle yol onaylı bir kişiselleştirme sunuyor. Ana yeniliği orta bölümü olan koltukların minder ve sırtlık yüzeylerinin parçaları bir 3D yazıcı kullanılarak üretiliyor.

3D baskılı Bodyform full-bucket koltuk, geleneksel koltuk döşemesine yenilikçi bir alternatiftir.

Porsche’nin 3D baskılı full-bucket koltuğu, geleneksel koltuklardan daha hafif olan yapısıyla dikkat çekiyor.  Sandviç yapıdan oluşan bu koltuklarda genleşmiş polipropilenden (EPP) yapılan bir taban desteği, 3D yazıcı kullanılarak, poliüretan esaslı malzemelerin bir karışımından oluşan ve nefes alabilen bir konfor katmanına bağlanmıştır. Bu yenilikçi birleştirme tekniği, yapıştırıcıların ortaya çıkaracağı emisyonları önlemesiyle dikkat çekiyor.

Koltuğun dış kaplaması ise Race-Tex’ten yapılmıştır. Bu kaymaz malzeme, koltukta yüksek oranda tutuş sağlarken, özel delikleri sayesinde daha iyi pasif havalandırma sunuyor.

Orta vadede, Porsche, müşterilerinin vücut konforuna göre uyarlanan full-bucket koltuklar gibi daha da kapsamlı bir kişiselleştirme planlıyor. Şirkete göre, yeni spor koltuk, çeşitli Boxster, Cayman ve 911 modelleri için uygun. Halihazırda teslim edilmiş olan araçlarda güçlendirme yapmak da mümkün olup, bazı modellerde yolcu bölümü de bu koltuklarla donatılabilir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/porsche-individualisiert-vollschalensitz-mittels-3d-druck-a-1069119/