İngiliz araç leasing şirketi Vanarama, üzerinde çalıştığı aracın tasarımını saklayan Apple’ın gerçek patent tabanlı renderlarından yola çıkarak hazırladığını iddia ettiği bir tasarım yayınladı.

Vanarama, Digital Trends’in bir raporuna göre, Apple Car’ın gerçek Apple patentlerine dayanan inanılmaz derecede ayrıntılı bir dizi render geliştirdiğini öne sürüyor.

Apple Car’ı çevreleyen söylenti birkaç yıldır devam ediyor. Ancak geçen yıl teknoloji devinin 2024 yılına kadar kendi elektrikli aracını (EV) üretebileceğine dair raporların ortaya çıkmasıyla spekülasyonlar yeni seviyelere ulaşıyor. Bu yılın başlarında EV otomobil üreticisi Fisker ve iPhone üreticisi Foxconn arasında bir ortaklık duyurusu yapıldı.

Apple ile bir ilişkisi olamayan Vanarama, yeni renderları ortaya koyarak, söylenti yığınına somut bir dokunuş kazandırıyor. Bununla birlikte, gerçek patentleri dikkate almaları, onlara güvenilir bir bakış açısı kazandırırken, bize de Apple Car’ın olası görünümüne dair bir pencere açıyor. Patentler, elbette, bitmiş herhangi bir modelin neye benzeyeceğini temsil etmiyor. Bununla birlikte, ayrıntılar cezbedici bir görünüme sahip olsa da Apple’dan resmi bir açıklama gelmesini merakla bekliyoruz.


Apple Car’ı Hayal Etmek

Görüntüler, retro-fütüristik detaylarıyla Tesla Cybertruck’tan ipucu alan bir elektrikli aracı gösteriyor. Aynı zamanda, Hyundai’nin ilk üretim arabası olan 1974 Hyundai Pony’ye modern bir dokunuş sağlayan güneş paneli çatılı Ioniq 5 EV’den de ipuçları alıyor gibi görünüyor.


Bununla birlikte 2019 Apple patentinde yer alan bir özellik de ön ve arka kapılar arasında merkezi bir sütun bulunmamasıdır. Bu tür bir tasarım, yapısal gücü ve çarpma korumasını ortadan kaldırdığı için tipik olarak uygun değildir. Apple’ın patenti ise azaltılmış sertliği hesaba katmak için çapraz destek bölümlerinin nasıl ekleneceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.


Apple Car’ın iç kısmı da spekülatif bir şekilde veriliyor. Aracın, Siri entegrasyonu ile tüm gösterge panosunu kapsayan geniş bir ekrana sahip olması tasarımın şaşırtıcı olmayan bir yanı olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın Project Titan adlı EV projesinin en eski raporları 2014 yılına kadar uzanıyor. O zamanlar raporlar, Apple’ın akıllı telefon ve bilgisayar uzmanlığını otomotiv pazarına aktararak benzersiz bir bilgi-eğlence sistemi ve otonom bir araç yaratmak için nasıl kullanacağını vurguluyor. Fakat Apple’ın 2019’da, Project Titan üzerinde çalışan 200 personeli işten çıkarması, bu odağın değişmiş olabileceğini düşündürüyordu.

Otomobil üreticileriyle potansiyel ortaklıklar hakkında söylentiler dışında, Apple Car hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyoruz. Şimdilik bu yeni görseller, Apple Car’ın nasıl görünebileceğine dair heyecan verici bir bakış sunuyor.

KAYNAK: https://interestingengineering.com/surprise-the-apple-car-might-actually-look-like-this