OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, JW Marriott Otel’de düzenlenen, “Otomotiv Çalıştayı’ na katıldı. Dünya Ekonomisinde büyük bir öneme sahip olan Otomotiv sektörünün, “2015 yılı verilerine göre dünya ticareti yaklaşık 16,5 trilyon dolarken, otomotiv sektörünün ticareti 1,3 trilyon dolardır. Bu ciro büyüklüğüyle otomotiv sektörü, satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 13. ekonomisine eşdeğer durumdadır.” diye konuştu. Aynı zamanda otomotiv sektörünün 4. Sanayi Devrimiyle ilgili birçok yeni teknolojinin tetikleyicisi olacağını da sözlerine ekledi.

2016 yılının  ülke tarihinin en zor dönemlerinden biri olduğunu hatırlatan Özlü, yaşanan gelişmelerin, ekonomi üzerinde de ciddi baskı oluşturmasına rağmen otomotiv sektörünün 2016′ yı birçok rekora imza atarak tamamladığını vurguladı. Özlü, geçen yıl otomotiv sektörünün ihracatını yüzde 13 artırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Sektör geçtiğimiz yıl, yaklaşık 20 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Bundan daha da önemlisi, otomotiv sektörü, 2016’da 2 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu yılın ilk ayında da otomotiv sektöründe üretimin, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30 arttığını görüyoruz. Avrupa’daki ve dünyadaki pozisyonumuza baktığımızda, gerçekten de dünyanın en önemli üretim üslerinden biri olduğumuzu görüyoruz. AB’de otobüs üretiminde birinci, hafif ticari araç üretiminde ikinci, otomobil üretiminde yedinci ve toplam üretimde altıncı sıradayız. Toplam üretimde dünyanın en büyük 15. üretim merkeziyiz. Dünyadaki en büyük 10 üretici ülkeden biri olma hedefimize yaklaşmayı sürdürüyoruz.” Aynı zamanda da Türkiye’de üretilen araçlara dünyada güvenildiğinin de altını çizdi.

2016 yılında ihraç edilen araçların ortalama kilogram değeri 8 dolarken, ithal edilen araçların ortalama kilogram değerinin 10,8 dolar olduğunu anımsatan Özlü, “Bir aracın en az 1 ton olduğunu düşünürsek, ortada gerçekten de ciddi bir fark var. İşte bu fark, teknoloji ve tasarım açığının bir sonucudur. Türkiye’de cari açık ve dış ticaret açığı sorunu yok. Türkiye’deki sorunun doğru ifadesi teknoloji ve tasarım açığıdır. Otomotiv sektörünün bu konuda da sanayimize örnek olması gerekiyor.” dedi.

Özlü, “Alternatif yakıtlar, elektrikli araçlar, ortak güvenlik, akıllı ulaşım sistemleri, otonom sürüş teknikleri, hafif araç konseptleriyle ilgili ciddi gelişmeler yaşanacak. 4. Sanayi Devrimi’ne damga vuracak yapay zeka, büyük veri, 3D yazıcılar, nesnelerin interneti gibi teknolojiler, otomotiv sektöründe geniş bir kullanım alanı bulacak. Şu anda yazılım yüklü araçlara biniyoruz. Esprili bir dille söyleyecek olursak, yakın bir gelecekte, adeta tekerlekleri olan yazılımlara bineceğiz.” diyerek otomotiv sektörünün büyük değişimler yaşayabileceğine dikkati çekti.

Özlü, “Otomotiv sektöründeki deneyim ve başarımızı, bir yerli markayla taçlandırmak istiyoruz. Özel sektörün önde olduğu, devletin destek verdiği bir model oluşturuyoruz. Şu anda görüştüğümüz birkaç sanayicimiz var. Birbiriyle anlaşan sanayicilerimizin oluşturacakları yeni bir konsorsiyum düşünüyoruz. TÜBİTAK’ın bugüne kadar yaptığı çalışmaları bu konsorsiyuma devredeceğiz.” değerlendirmesinde bulunarak bundan sonraki süreçte, Türkiye’nin dünyaya yeni teknolojiler sunması gerektiğini sözlerine ekledi.