Cadillac Lyriq’in elektrik tahrikli motor montajı, sağladığı NVH sönümleme miktarına göre etkileyici yapısal dayanıklılığa sahip yeni bir formül olan Zytel PA 66’yı kullanıyor. Zytel’in yeni bir versiyonundan yapılan montaj parçası, elektrik motorlarının meşhur yüksek frekanslı titreşimlerini sönümlemede özellikle ustadır.

EV uygulamaları için bile çoğu motor montajı metal alaşımlardan yapılmıştır. Bu, aracın ömrüne uygun dayanıklılık gerektiren, titreşim yoğunluklu bir montaj uygulamasıdır. Montaj için yeni bir yol daha sunuluyor. Cadillac Lyriq’teki kompozit naylon bazlı motor montajı, Otomotiv Analistleri Derneği’nin Hafif Ağırlıkta Yenilik Ödülü’nü kazandı.

Montaj uygulaması, GM, titreşim önleyici parça üreticisi DN Automotive ve kimya şirketi Celanese arasındaki bir işbirliğidir. Yeni bir poliamid (PA 66) olan Zytel PA NVH Gen 2 ile yapılmıştır. Celanese’nin mühendislik malzemelerinin global pazarlama müdürü Gabriel Knee, şirketindeki neredeyse tüm tartışmaların doğru malzemeyi doğru konum ve doğru uygulama için kullanmaktan bahsettiğini söyledi. Bölümü tekrar özetlediğinde hâlâ merak duygusu vardı. “Bu, biliyorsunuz, Lyriq’in ana tahrik motorunda kullanılan plastik bir montaj parçası. Yani elektrik motorunu ve ondan geçen tork miktarını düşündüğünüzde, burada gerekli olan oldukça olağanüstü miktarda mekanik güçtür. Yani gerçekten yenilikçi bir malzeme.”

Knee, montaj parçasının %35 oranında camla doldurulmuş polimerden yapıldığını ve alternatif bir standart metal motor montaj parçasının ağırlığının %30’undan tasarruf etmekle kalmayıp aynı zamanda araçtaki diğer bazı bileşenlere (birincil kütle damperleri) olan ihtiyacı da ortadan kaldırdığını söyledi. Bu aynı zamanda maliyetleri de azaltır. Ve tabii ki aracın ömrünün sonuna kadar dayanacak mekanik gücü de sunuyor. Knee, iyileştirmelerin Cadillac’ın bu parçayı benimsemesinde anahtar rol oynadığını söyledi. “Elektrikli araçta farkına varmadığım bir şey vardı; çok daha yüksek frekanslı seslerle uğraşıyorsunuz ve bu yüksek frekanslı sesleri azaltmak için bu malzemenin ideal olduğu ortaya çıktı. Düşük frekanslarda sönümleme pek olmuyor. Ancak daha yüksek frekanslar çok daha etkili olduğu yerdir. Yani kendisini gerçekten bu uygulamaya göre uyarlıyor.” diyor.

Ayrıca, Knee, bazı kompozitlerin aksine yapısal bütünlüğün geniş bir ortam sıcaklığı aralığında korunduğunu söyledi. Temel malzemenin on yıldan fazla bir süredir piyasada olduğunu ve her türlü NVH uygulaması için kullanıldığını belirtti. Ancak her kullanım durumunun titreşim sönümleme hedeflerini karşılamak için her zaman güçten fedakarlık etmişti.

Plante Moran’ın tedarikçi ilişkileri ortağı ve yargıç olan Dave Andrea, jüri üyelerinin dikkate aldığı başlıca faktörlerin şunlar olduğunu söyledi:

  • Teknik karmaşıklık: Mevcut bir malzemenin veya mevcut bir sürecin yeniden kullanılması. Yeni bir ev mi bulundu, yoksa gerçekten yenilikçi bir şey miydi?
  • Ürünün toplam tasarrufu: Sadece hafifleme yeterli değildi. Bununla birlikte maliyet düşüşü önemli bir yere sahip. Genel parça azalması Celanese girişinin lehine oldu.
  • Ölçeklenebilirlik: Bu gerçekten tüm sektörü etkileyebilir mi?
  • Servis kolaylığı: Örneğin, gigacasting karmaşıklığı çözer, ancak bakımı yapılabilir mi? Bu ürünün yalnızca montaj fabrikasından çıktığı andaki değil, toplam yaşam döngüsünü de önemlidir.

Ford Mustang Mach-E’de kullanılan Zytel tabanlı bir klima kompresörü braketi çalışmasıyla başka bir Celanese projesi de mansiyon ödülü kazanmıştır.

SAA başkanı ve Ducker Carlisle müdürü Abey Abraham, ödülün kurumsal ivmenin yeniliği engellemesine izin vermeyen şirketler için önemli bir işaret olduğunu söyledi. “Sektör olarak alışılmışın dışında düşünmeye, işbirlikçi olmaya ve ‘biz bunu her zaman böyle yaptık’ düşüncesini bir kenara bırakmaya zorlandık. Mobilite hızla gelişiyor ve araçların hafifletilmesi bu evrimin kritik bir parçası. Bu girdiler bizim bu evrime hazır olduğumuzu gösterdi.”

KAYNAK: https://www.sae.org/news/2023/12/saa-innovations-in-lightweighting-award