Sürdürülebilir orta konsol “NaMiKo Smart” projesi, 2022 Altair Enlighten Ödülü’ne layık görüldü. Sürdürülebilirlik değer analizi ile ekolojik ve ekonomik etkiler, konsolun geliştirilmesinin başlarında belirlendi. Yapısal olarak büyük ölçüde yenilenebilir hammaddelerden oluşan orta konsolun tasarımı, geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesinden Automotive Management Consulting GmbH (AMC), BMW M, CSI Development Technology ve Alman Tekstil ve Elyaf Araştırma Enstitülerinden oluşan bir Alman proje konsorsiyumu sorumluydu.

Sarma işlemi kullanılarak üretilen, biyo-bazlı bir selüloz elyafı ve yüksek biyo içerikli bir matris sisteminden oluşan NaMiKo’nun destekleyici yapısı sadece 400 gram olarak karşımıza çıkıyor. Orta konsol toplamda yaklaşık 5 kilogram ağırlığında olup, hafif yapı yolculuğunun malzeme, teknoloji ve sürdürülebilirlik kavramları açısından nereye gidebileceğinin bir örneğidir.

Ölçülebilir ve Değerlendirilebilir Sürdürülebilirlik

Kullanılan malzemelere ek olarak, NaMiKo’nun geliştirilmesi ve üretilmesi sırasında karşılaşılabilecek diğer tüm ekonomik ve ekolojik kalkınma etkileri analiz ve optimize edildi. Geliştirme aşamasında etkileri mümkün olan en kısa sürede tespit edebilmek ve gerekli ayarlamaları yapabilmek için proje yöneticileri AMC’nin yazılım tabanlı Sürdürülebilirlik Değer Analizini kullanıyor.

Sürdürülebilirlik Değer Analizi, malzeme mevcudiyeti, su tüketimi, biyolojik olarak parçalanabilirlik ve doğal kaynakların kullanımı için yeniden işleme verileri gibi sürdürülebilirlik kriterlerini belirler. Malzeme ve enerji tüketimi için bileşen kütlesi, lojistik ve nakliye parametreleri, CO2 ayak izi gibi sürdürülebilirlik kriterleri kullanım aşamasında belgelenir.

Dijital Süreç Zinciri

“NaMiKo Smart” projesi, Alman Federal Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanlığı (BMWK), Jülich Araştırma Merkezi ve bilimsel açıdan Denkendorf’taki Alman Tekstil ve Elyaf Araştırma Enstitüleri (DITF) tarafından destekleniyor. Ellange, Lüksemburg’dan Gradel şirketi, NFK’nin 3D süreçlerdeki sanayileşme aşamasından sorumluydu. Ayrıca, von Linden GmbH, biyo-bazlı reçinelerin kullanımındaki deneyimlerine katkıda bulundu. Geliştirme hizmeti sağlayıcısı CSI, sürekli dijital CAE-CAD-CAM süreç zincirinden sorumluydu. Proje ortakları, dijitalleşen bu gelişmelerin gelecekte sürdürülebilir hafif yapı için tamamen yeni bir alan açması gerektiğine inanıyor.

AMC GmbH’nin yönetici ortağı ve NaMiKo Akıllı Konsorsiyumu proje koordinatörü Rainer Kurek, sürdürülebilir hafif yapıdaki teknik paradigma değişimini şöyle özetliyor: “NaMiKo’nun iç mantığı; CO2, enerji, ulaşım ve iklim değişikliği hedeflerine akıllı ve ekonomik bir şekilde ulaşabilmemizin tek yolu bu.” Konsorsiyumun ortak odak noktası, kurumsal sosyal sorumluluk, çevresel sosyal yönetişim ve yeşil gelecek gereksinimlerinin siyasetten nasıl farklılaştığı sorusudur.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/nfk-in-3d-nachhaltige-mittelkonsole-ausgezeichnet-a-a19f88482a9fab2f4f9260f9e9d53d1f/