100 adet PACCAR MX-11 motor, İstanbul’un üst düzey metrobüslerine güç sağlayacak.

Otobüs, özel araç ve gemi üreticilerine motor, aks ve kabin gibi bileşenlerin önde gelen bağımsız tedarikçisi olan DAF Components, Türk otobüs üreticisi Otokar’a 100 adet PACCAR MX-11 motor teslim etti. Euro 6 güç üniteleri, Avrupa’nın en büyük metropolünden geçen metrobüs yollarında faaliyet gösteren İstanbul Belediyesi’ne ait popüler, mafsallı, üstün kaliteli ve aynı sayıda yeni “Metrobüs”e monte edilecek.

Mükemmel Sürülebilirlik ve Maksimum Çalışma Süresi

Otokar tarafından sipariş edilen 100 adet Euro 6 PACCAR MX-11 motor, 270 kW/370 hp güç ve 900 rpm’de 1.900 Nm tork üretiyor. Düz tork eğrisi, engebeli İstanbul otobüs şeritlerinde de yumuşak bir sürüş ve maksimum yolcu konforu sağlıyor. Otokar, benzersiz güvenilirliği ve son derece düşük bakım maliyetleri nedeniyle DAF yapımı PACCAR motorlarını tercih ediyor. Ayrıca, yılda yalnızca bir servis döngüsünden oluşan bakım programı, maksimum araç kullanılabilirliği sağlayacak.

Otokar Ticari Araçlar Başkanı Kerem Erman, yeni metrobüslerin hizmete girmesi, otobüslerin performansı, dayanıklılığı, düşük yakıt tüketimi, yüksek güvenliği ve konforu sayesinde İstanbul’da toplu ulaşımda yeni bir dönem başlatacağını söylüyor.

Günde 1.000.000 Yolcu Taşıma Kapasitesi

Otokar’ın yeni metrobüsleri aynı anda 200 yolcuyu ağırlayabiliyor. Neredeyse tüm parkur boyunca otobüs şeritlerini kullanarak şehrin inişli çıkışlı halkasını takip eden, İstanbul’da özel bir 52 km’lik hızlı otobüs transit güzergahında hizmete girecekler. Metrobüsler, günde yaklaşık 1.000.000 kişi taşıyacak. Körüklü otobüslerin bakımı, yerel DAF bayisi ile işbirliği içinde Otokar tarafından yapılacak.

KAYNAK: https://www.daf.com/en/news-and-media/news-articles/global/2022/Q2/15-04-2022-DAF-Components-receives-large-order-from-Otokar