Mobilite teknolojisi tedarikçisi Marelli, gelecekteki Batarya Elektrikli Araçlar (BEV’ler) için Batarya Termal Plakası (BTP) tedarik etmek üzere büyük bir küresel otomobil üreticisinden önemli bir sözleşme aldı. EV’lerde termal enerji yönetimi için kilit bir teknoloji olan çözüm, Marelli tarafından geliştirildi ve şirket içinde üretilecek.

Tedarik, 2024 yılında başlayacak ve sözleşme süresi boyunca yaklaşık 5 milyon adede ulaşacak. Anlaşma Çin, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları için çeşitli araç platformları ve segmentlerini kapsıyor.

Marelli Yeşil Teknoloji Çözümleri Başkanı Shuji Kobayashi, “Araçların termal enerji yönetimini optimize etmenin anahtarı olan teknolojiler konusunda küresel otomobil üreticileriyle işbirliğimizi daha da güçlendiren bu önemli görevden gurur duyuyoruz” dedi. “Sağlam deneyimimiz ve kapsamlı portföyümüz sayesinde, OEM’leri elektrikli, hibrit ve içten yanmalı motorlu araçlar için en verimli çözümleri elde etmelerinde destekliyor, müşterilerimizle yarının araçlarını birlikte yaratmak için özel ihtiyaçlarına uyum sağlıyoruz.”

Bataryanın tek enerji kaynağı olduğu tamamen elektrikli araçlarda performans ve verimliliği sağlamak için bataryanın etkili termal yönetimi şarttır. Termal yönetim batarya ömrünü, araç sürüş menzilini, tahrik sistemi performansını ve hızlı şarj kapasitesini etkiler ve konforlu bir kabin ortamı sağlamanın anahtarıdır. Maksimum verimliliğe ulaşmak için batarya, kabin ve tahrik sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılarken, tüm dış sıcaklık koşulları altında her zaman belirli bir optimum sıcaklık aralığında kalmalıdır.

Bunu başarmak için Marelli’nin Akü Termal Plakası, optimize edilmiş bir ısı alışverişini garanti eden ‘Nokta Çukurları’ tasarımını kullanır. Termal akışların belirli yolları sayesinde, bu çözüm akü hücrelerinin sıcaklığını dengeler ve mükemmel sıcaklık homojenliği sağlar. Ayrıca, sınırlı alan gerektiren son derece düz bir ürüne olanak tanıyarak araç içinde kolay entegrasyon ve montaj sağlar. Bu çözüm için kullanılan üretim teknolojileri ve malzemeler yüksek dayanıklılık ve kaliteyi garanti eder. Akü Termal Plakasına ek olarak Marelli, farklı tipteki tahrik sistemleri için temel ısı değişim teknolojilerindeki kanıtlanmış uzmanlığı sayesinde tüm araç sistemlerinin ısı dengesinin kontrolü, yönetimi ve optimizasyonu için eksiksiz bir çözüm yelpazesi sunuyor.

 

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/marelli-obtains-global-contract-from-a-major-oem-to-supply-battery-thermal-solutions-for-evs.html