MAN ve ABB E-mobility, uzun mesafeli kamyon taşımacılığında elektromobilite için bir sonraki aşamayı ateşliyor.

MAN Truck & Bus, Federal Ulaştırma Bakanı Dr. Volker Wissing, eski Berlin Tempelhof Havalimanı’nın sahasında, yaklaşmakta olan elektrikli kamyonunun seriye yakın bir prototipini ilk kez halka açık olarak kullanıyor. 2024’te piyasaya çıkacak olan ileriye dönük elektrikli kamyonun özel bir teknik özelliği, gelecekteki megawatt şarjı için hazırlanmasıdır. Elektrikli araçlar için dünyanın önde gelen şarj çözümleri sağlayıcısı olan ABB E-mobility, önümüzdeki üç yıl içinde megawatt şarj teknolojisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Böylece MAN ve ABB E-mobility, günlük 600 ile 800 kilometre arasında değişen ağır hizmet tipiyle elektromobilitenin bir sonraki aşamasını ateşliyor. İki şirket, elektromobilite konusundaki açık taahhütleriyle endüstrinin hazır olduğunu ve politikacıların emisyonsuz karayolu yük taşımacılığı için bir çerçeve oluşturması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyor.

Volker Wissing: “İklim hedeflerimize ulaşmak için karayolu yük taşımacılığını karbondan arındırmamız gerekiyor. Bunu yaparken, öncelikle iklim dostu ticari araçların pazar artışına ve buna uygun yüksek performanslı bir şarj altyapısının geliştirilmesine odaklanıyoruz. A2’de e-kamyonlarda yüksek performanslı şarj için finanse ettiğimiz proje, önemli bilgiler sağlıyor. Şimdi önemli olan, mümkün olan en kısa sürede daha fazla e-kamyonu yola çıkarmak. MAN ve ABB arasındaki işbirliği burada doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” sözleriyle çalışmalarının önemini vurguluyor.

MAN Truck & Bus CEO’su Alexander Vlaskamp, bakanın MAN’ın elektrikli kamyonuyla yaptığı test sürüşü sırasında, şarj altyapısının genişletilmesinin trafikte geri dönüş sağlamanın ve iklim hedeflerine ulaşmanın tek yolu olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte MAN’ın gelecekteki CO2 içermeyen ticari araç filoları için düşük işletme maliyetleri ve en iyi enerji dengesi sayesinde akülü elektrikli güç aktarma organlarına güvendiklerini vurguluyor.

Vlaskamp, Traton Group’un bir parçası olarak, Avrupa çapında en az 1.700 yeşil elektrik şarj noktası hedefiyle yüksek performanslı bir kamu şarj ağı kurmak ve işletmek için endüstriyel ortaklarla ortak girişime dahil olduklarını söylüyor.

2024’te piyasaya sürülecek olan MAN elektrikli kamyon, 600 ile 800 kilometre arasında uzun mesafeli günlük mesafelere ulaşabilmek için, dünyanın önde gelen liderlerinden biri olarak geleceğin megawatt şarjı ABB E-mobility için şimdiden teknik gereksinimlere sahip. Şarj çözümleri sağlayıcısı, pazara hızlı bir şekilde getirmek istiyor.

“Amacımız elektromobiliteyi her alanda mümkün kılmak. ABB E-mobility olarak yıllardır tüm performans alanlarında standartların geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Megawatt şarj için 1000 volttan fazla yeni bir güç teknolojisi gereklidir. Bu performans seviyeleri ve öngörülebilir kullanım durumları ile sistem seviyesinde elektriksel güvenlik ve güvenilirlik esastır. Bu, ABB E-mobilite için önceden belirlenmiştir. Mevcut teknolojilerimize dayanarak, araştırma ve geliştirmeyi önemli ölçüde hızlandırabiliriz.” sözleriyle konuşmasını sürdüren ABB E-mobility CEO’su Frank Mühlon, ortak hedeflerinin bu yeni teknolojiyi üç yıl içinde pazar olgunluğuna getirmek olduğunu söylüyor.

Megawatt şarj teknolojisinin tanıtımı için bağlayıcı ve tek tip bir standart da çok önemlidir. MAN ve ABB dahil olmak üzere endüstri ve bilimden 20’den fazla ortak, yüksek performanslı şarj projesi üzerinde çalışıyor. “HoLa” BMDV tarafından finanse edilmektedir ve dünyanın ilk megawatt şarj projesidir. A 2 federal otoyolu boyunca dört noktada megawatt şarj sistemlerine (MCS) sahip iki yüksek performanslı şarj noktası inşa ediliyor. Proje, ülke çapında bir genişlemenin temeli olmalıdır.

KAYNAK: https://press.mantruckandbus.com/corporate/de/man-und-abb-e-mobility-zuenden-naechste-stufe-fuer-elektromobilitaet-im-lkw-fernverkehr/?utm_source=linkedinDE&utm_campaign=WissingFahrzeugtest&utm_medium=social&utm_content=post1