Stuttgart otomotiv tedarikçisi Mahle ve Siemens teknoloji grubu, e-otomobiller için kablosuz şarj konseptleri geliştirmek amacıyla ortaklık kuruyor. İki şirket, endüktif şarjı otonom mobilite için bir ön koşul olarak görüyor.

Mahle ve Siemens, elektrikli araçların endüktif şarjı konusunda birlikte çalışmak istiyor. Her iki şirket de kablosuz şarjı geleceğin önemli bir pazarı olarak görüyor ve buna uygun bir sözleşme imzaladı.

Kablosuz şarj, otonom hareketlilik için şimdilik bir ön koşul değildir. Siemens AG’de şarj altyapısı ön geliştirme ve inovasyon başkanı Stefan Perras, kablosuz, endüktif şarjın iletim verimliliğinin fiş tabanlı sistemlerle karşılaştırılabildiğini söylüyor.

Araç ve şarj altyapısı arasında tam bir birlikte çalışabilirliği sağlamak için kapatılması gereken boşluklar bulunuyor. Ek olarak, elektrikli araçlar için endüktif bir genel şarj sisteminin geliştirilmesinde yakın bir değişim düşünülüyor.

İki şirket, ayrıca araçtaki şarj cihazı ve şarj altyapısı arasında kapsamlı birlikte çalışabilirlik ve çapraz testler planlıyor. Bu, birlikte çalışabilirliğin yanı sıra e-araçlar için endüktif şarj sistemlerinin iyileştirilmesini ve doğrulanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Testlerden bazıları, kamu tarafından finanse edilen projelerin bir parçası olarak gerçekleştirilecek.

E-mobilite şarj altyapısı için tam hizmet sağlayıcısı olarak Siemens E-Mobility, AC ve DC şarj donanımının yanı sıra özelden ticari ve depo uygulamalarına kadar tüm yazılım ve hizmetleri sunuyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/mahle-und-siemens-wollen-induktiv-laden-a-45aaa9176da2be4e3636cd8238e50399/