İtalyan otomobil üreticisi ürün gamına dördüncü bir model serisi ekliyor. Özellikle bunun için yeni bir araç kategorisi yaratıyor. Dört koltuklu elektrikli Lamborghini Lanzador’un 2028 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Lamborghini’nin dördüncü modeli elektrikli bir “Ultra GT” olacak. İtalyanlar, Lanzador adlı dört kapılı süper spor otomobile ilk kez Kaliforniya, Pebble Beach’teki özel otomobil fuarında üretime yakın bir çalışma şeklinde göz attı. Ancak 1 Megawatt’tan fazla güce sahip dört koltuklu modelin 2028 yılına kadar piyasaya çıkmaması bekleniyor.

Konsept otomobil, markanın spor otomobillerindeki düz ön yüzeyi ve keskin metal levha kenarlarını benimsiyor. Ancak gövde genel olarak hafifçe kaldırılmış, tavanın üst kenarı 1,50 metre yüksekliğinde ve dolayısıyla iki kapılı Huracan ve Revuelto coupé’lerden 30 santimetreden daha yüksek. İçeride sürücü ve ön yolcunun yanı sıra, kendi arka kapılarından binebilecek iki yolcu için daha yer var.

Menzil hakkında henüz bilgi yok

Lamborghini, SUV, spor otomobil ve sedan karışımını “Ultra GT” olarak adlandırıyor ve dolayısıyla süper spor otomobil sektöründeki çekiş gücüne de gönderme yapıyor. İki elektrik motoru, dört tekerlekten çekiş, aktif şasi ve aktif aerodinamik unsurlar tarafından kontrol altında tutulan 1.000 kW/1.340 bg’nin üzerinde güç üretiyor.

Planlanan menzile ilişkin henüz bir bilgi yok ancak en azından 500 kilometre civarındaki değerlerin mümkün olması gerekiyor. Fiyat açısından yeni otomobil, SUV Urus ile markanın hiper otomobilleri arasında yer alacak.

Lanzador, önümüzdeki yıl ürün gamını elektrikli hale getirmeyi planlayan markanın ilk elektrikli otomobili olma özelliğini taşıyor. Doğrudan plug-in hibrit olarak başlayan Revuelto’nun yanı sıra Urus ve Huracan’ın halefinin de kısmen elektrikli olması bekleniyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/lamborghini-lanzador-neuer-ultra-gt-a-50f2965c5902d83db31f9bceac5fa7a4/