Lorenz Kunststofftechnik GmbH, fiber takviyeli SMC plastikten yapılmış özellikle sağlamlığıyla öne çıkan bir pil muhafazasını International Suppliers Fair (IZB)’da sergiliyor. Geliştirilen kompozitlerin formülasyonları ayrı ayrı ayarlanabilir.

Geliştiriciler, elektrikli otomobillerin menzilini artırmak ve ekolojik dengelerini iyileştirmek için bireysel bileşenlerin ağırlığını azaltmanın yollarını arıyor. Bu gelişmeler sırasında bileşenlerin yüksek mekanik ve yangından korunma özelliklerini kaybetmemeleri gerekir. Bununla birlikte, kaynak tasarrufu sağlayacak şekilde üretilip işlenebilen ve sürdürülebilir malzemeler kullanılmalıdır. Lorenz Kunststofftechnik GmbH’ye göre, geliştirilen fiber takviyeli plastikler ile bu gereksinimler karşılanabiliyor. Kompozitlerin formülasyonları, istenilen özelliklere göre esnek bir şekilde uyarlanabilir. Böylece, pil kapağından E/E bileşenlerine ve kaplamaya kadar farklı bileşenler için kullanılabilir. Birçok metalden daha hafif olup, daha hızlı ve daha az kaynakla tek seferde işlenebilirler. Ayrıca, yaşam döngülerinin sonunda kolayca geri dönüştürülebilirler.

Lorenz Kunststofftechnik, bu yılki Wolfsburg’daki IZB’de, elektrikli araçlar için fiber takviyeli SMC plastikten (Levha Kalıplama Bileşiği) ve ayrıca diğer BMC (Dökme Kalıplama Bileşiği) ve CIC (Sürekli Emprenye Edilmiş Bileşik) bileşenlerinden yapılmış özellikle güçlü ve sağlam bir pil muhafazasını sunuyor.

SMC’lerin ve BMC’lerin formülasyonları, son ürünün gerektirdiği özelliklere göre ayrı ayrı uyarlanabilir. Genel Müdür Peter Ooms, bu durum için tüm bileşenlerin esnek bir şekilde monte edilebildiği modüler bir sistem geliştirdiklerini söylüyor. Bir yandan stabilite, yoğunluk ve yangından korunma gibi istenen malzeme özellikleri, diğer yandan sürdürülebilir yönler arasında her zaman en iyi uyum bulunabilir. Bu, hem elyaf seçimini hem de ilgili reçineleri ve dolgu maddelerini etkiler.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/one-shot-herstellung-von-composites-komponenten-a-1718f11133dd2dfc10a301ef9208b770/