Lamborghini Countach, karbon fiber monokok, dış paneller ve frenler gibi kompozit bileşenler içeren sınırlı sayıda ve retro esintilerine sahip serisiyle geri geliyor.

Klasik araç denildiğinde akla gelen Lamborghini Countach, 1974’te İtalya’nın Sant’Agata Bolognese kentinden çıkan ve 1990’a kadar yinelemeleri olan bir araç olarak öne çıkar.

Countach’ı yeniden gözler önüne seren İtalyan süper spor otomobil üreticisi, elektrikli bir geleceğe geçiş yaparken, retro havasını da sürdürmeye devam ediyor. Bu görüntüsünün altında yatan modern bir güç aktarma organına sahip olan model, hibritleştirilmiş 6.5 litrelik V12 ile birlikte çalışan bir süper kapasitör tarafından desteklenen küçük bir elektrik motorundan güç alıyor. Bu güç, büyük gaz motoruyla birleşerek toplam 802 beygir gücü üretiyor.

Lamborghini, dört tekerlekten çekişli ve aynı zamanda yüksek performansa (2,8 saniyede yaklaşık 100 km) sahip bir araç üretmek için hafif bir yapıya sahip olan karbon fiber tercih ediyor.

LPI 800-4, alüminyum ön ve arka çerçeveli bir karbon fiber monokok özelliğine sahiptir. Bir butonla katıdan şeffafa dönüşen fotokromatik bir malzeme olan çatısı hariç, kaput, kapı, yan panel gibi tüm dış gövde paneli karbon fiberdir. Ön ayırıcı, rüzgar çerçeveleri, yan ayna kapakları, motor kapağı hava girişleri, külbütör panelleri ve arka ayırıcı da yine karbon fiber olan modelin frenleri de alüminyum kaliperli karbon fiber seramik disklerden oluşmaktadır.

KAYNAK: https://www.compositesworld.com/news/lambo-goes-retro-with-hybridized-carbon-fiber-intensive-lpi-800-4-supercar