Hyundai ve Kia, elektrikli araçlarda menzili artırmayı ve yüksek hızlarda daha fazla stabilite sağlamaya yarayan aerodinamik bir yeniliği test ediyor.

Aktif Hava Eteği olarak adlandırılan bu parça, aslında belirli bir hıza ulaşıldığında tamponun altında, lastiğin önüne inen bir kapaktır. Bu kapak, yüksek hızlı sürüş esnasında tamponun alt kısmına giren ve araç lastiklerinin etrafında oluşan türbülansı kontrol altında tutulmasına yarayan bir teknolojidir.

Elektrikli araç üreticilerinin tek bir şarj ile daha fazla menzil hedeflerinden dolayı büyük bir önem kazanan aerodinamik performans, üreticilerin bu konuda kıyasıya rekabet etmesini sağlıyor. Ayrıca aerodinamik performans, menzil performansının dışında güç performansı, sürüş stabilitesini artırmada ve rüzgar gürültüsünü azaltmada da büyük bir etki yaratıyor. Bu da müşteri memnuniyetlerini artırıyor. Bu yüzden üreticiler sürüklenme katsayısını(Cd) düşürmek için farklı varyasyonları keşfetmek için uğraşıyorlar.

Hyundai’nin basın bültenine göre  Aktif Hava Eteği 80 Km/Sa üzerindeki hızlarda devreye giriyor ve 200 Km/Sa üzerindeki hızlara kadar dayanım gösteriyor. Etek, araç 70 Km/Sa hıza düştüğünde tekrar kapanıyor. Bu sayede ortalama hızlarda açılıp kapanma sıklığını düşürüyor.

Hyundai’nin E-GMP platformunda ürettiği elektrikli araçları için tasarlanan bu teknoloji ilk olarak üreticinin lüks otomobil markası olan Genesis GC60 Crossover modeli üzerinde test edildi. Üretici, GC60 test aracında sürüklenme katsayısının(Cd) %2.8 azaldığını ve bunun da yaklaşık 6 kilometre ek menzil sağladığını iddia ediyor. Ayrıca Hyundai, bu teknolojinin yüksek hızlarda basma kuvvetini artırarak aracın çekişini ve yol tutuşunu artırdığını savunuyor.

Açıklamalarda Hyundai ve Kia, Güney Kore ve Amerika’da bu teknoloji için patent başvurusu yaptığını, dayanıklılık ve performans testlerinin ardından seri üretime geçileceği belirtiliyor.

KAYNAK: https://www.hyundai.com/worldwide/en/newsroom/detail/0000000403