Honda, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda devreye giren ve kullanılmadığında aracın stilini temiz ve düzenli tutan aktif bir difüzör için patent başvurusunda bulundu.

Honda’nın, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından 6 Şubat’ta yayınlanan ancak orijinal olarak 24 Ağustos 2021’de yapılan patent başvurusunda belirtildiğine göre arka difüzörler genellikle sabitlenir fakat bu durum, etkili bir difüzör tasarımıyla diğer düşünceler arasında (stil, ayrılma açıları ve hatta hükümet düzenlemeleri gibi) bir çatışma yaratacağı yönünde.

Patent başvurusunda önerilen çözüm, bir aktüatör kullanılarak arabanın arka tamponundan dışarı kayan bir arka difüzördür. Devreye alındığında, difüzör aracın altından yukarı doğru hava akışı oluşturacak, aracın tavanından gelen aşağı yönlü hava akışını dengeleyecek ve arka kaldırma kuvvetini azaltmaya yardımcı olacaktır. Geleneksel bir difüzörün aksine, ihtiyaç duyulmadığında saklanacak ve böylece araçların arka tamponlarından dışarı taşan uzantıları olmayacaktır.

Bazı seri üretim araçlarda aktif arka spoilerler bulunmasına rağmen, otomobil üreticilerinin benzer bir konsepti diğer aerodinamik yardımcılara da uygulamayı düşündüğü görünmektedir. Honda’nın arka difüzör patentine ek olarak Ford, konuşlandırılabilir dive planeler (aracın ön kısmına uygulanan aerodinamik kanatçıklar) için de patent başvurusunda bulundu. Ancak bu özelliklerden herhangi birinin üretime ulaşıp ulaşmayacağı belli değil.

Patent başvurusundaki çizimler, Honda Civic ve Acura MDX’in önceki nesil versiyonlarında olduğu gibi görünen aktif arka difüzörü göstermektedir. Bu da Honda’nın bu özelliği sıradan sedan ve SUV’ler için düşündüğünü göstermektedir. Başvuruda belirtildiği gibi, kullanıma yönelik arka difüzör, bu araçların sportif versiyonlarında performansı artırabilirken pratikliği koruyabilir.

Honda’nın geliştirilmekte olan bir elektrikli spor otomobile de sahip olduğu bildiriliyor, ancak böyle bir aracın olduğu söylentisi bir süredir otomobil üreticisinden herhangi bir üretim planı onayı olmadan ortada dolaşıyordu. Honda, Kuzey Amerika için bir binek otomobilden başlayarak 2026 yılında kendi bünyesinde geliştirilen bir EV serisini piyasaya sürmeye başlayacak.

KAYNAK: https://www.motorauthority.com/news/1142409_honda-developing-active-rear-diffuser-system