Otomotiv tedarikçisi Grupo Antolin, plastik atıklardan ve araba lastiklerinden poliüretan köpükler üretiyor. Bu köpükleri de iç bileşenlerin üretiminde kullanıyor.

Grupo Antolin, plastik atık ve aşınmış lastiklerden elde ettiği PU köpüklerin ısıyla şekillendirilmesiyle üretilen kalıplanmış bir tavan döşemesi geliştirdi. Daha sürdürülebilir olan bu kalıplanmış tavan döşemesi, geleneksel malzemelerden yapılan tavan döşemeleriyle aynı gereksinimleri karşılıyor.

Yeni konsept, BASF ile birlikte geliştirildi. Önemli kimya şirketleri arasında yer alan BASF, Antolin tarafından onaylanan gerekli üretim sürecini gerçekleştiriyor. Kalıplanmış tavan döşemesinin ağırlığının yaklaşık yüzde 50’si geri dönüştürülmüş malzemeden yapılıyor. Şirket, ilk seri uygulamada tekstilin %100’ünün, çekirdek köpüğün %70’inin ve plastik kayar çatı güçlendirme çerçevesinin %70’inin geri dönüştürülmüş malzemeden yapıldığını bildirdi.

İleri Mühendislik Direktörü Enrique Fernandez, bu projenin daha sürdürülebilir bir otomobil iç döşemesi geliştirme ve ıslak PU teknolojisi için büyük bir adım olduğunu söylüyor. Bahsedilen bu teknoloji, müşterilerden gelen en zorlu spesifikasyonları aynı anda karşılarken, maliyet ve kalite açısından da en rekabetçi olduğu kanıtlanmıştır. Antolin, geri dönüştürülmüş PU çekirdekli köpük ile gerçekleştirilecek bir sonraki projelerinin 2022’de açıklanacağını duyururken, bu projede de yenilenebilir elektrik enerjisinin kullanılacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/formhimmeltraeger-aus-kunststoffabfaellen-und-altreifen-a-1078005/