Bilgisayar destekli verisi bulunmayan, herhangi bir üç boyutlu fiziksel obje, parça veya herhangi bir sistemin (kalıp, fikstür, ürün, montajlı sistemler, metal, plastik, formlu yüzeyli parçalar vb.) tarama cihazlarıyla taranarak, nokta bulutu şeklindeki dijital verileri elde edilmesi 3B Tarama Teknolojisi olarak bilinir. Elde edilen bu nokta bulutu verileri 3 Boyutlu Tarama Sistemleri tarafından poligon mesh yapıya (üçgen polygon data) dönüştürülerek .stl formatında yüzey bilgisi olarak kullanılır. Böylece hedef parçaya ya da sisteme ait veri nokta bulutu, .stl olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Artık elinizde üzerinde istenilen herhangi bir değişiklik yapılabilecek bir 3 boyutlu veri bulunmaktadır.

Şirketimiz, 3B tarama cihazlarıyla istenilen parçayı kısa sürede bilgisayar destekli verilere dönüştürebilmektedir.

3 Boyutlu Tarama Seçenekleri

Tarama işlemi “Lazer” veya “Optik” sistemler ile yapılabilmektedir. Parça üzerinden nokta alma işlemi klasik yöntemlerle günler hatta haftalar alırken bu işlem 3B Tarama Sistemlerimiz sayesinde sadece birkaç saat içinde yapılabilmektedir.

Genel olarak yapılan tüm taramalarda detayların çokluğu ve yüzey pürüzlülüğü, yapılacak taramanın sonucunu ve süresini etkileyecektir. Karmaşık yapıya sahip parçalardaki detaylar ve yüzeydeki pürüzler arttıkça yapılan taramadan istenilen tüm veriler alınamayabilir. Kaliteli ve düzgün veriler elde etmek için tarama süresi uzun tutulur.

Parlak ya da şeffaf parçalarda ve benzer şekilde fazla ışıklı ortamlarda gerektiği taktirde taranacak yüzey temizlenebilen toz boya ile mat beyaz hale getirilmelidir. Bu şekilde daha kaliteli bir tarama verisi elde edilecektir.

3B Tarama sonrası elde edilen .stl veriyle aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilebilir.

  • Tersine mühendislik
  • Hızlı prototipleme
  • Parça ölçümü
  • Kalite Kontrol
  • Proses Kontrol
  • Destekleyen CAM programları ile takım yolu oluşturma ve sonrasında imalata geçiş

Birçok soruna çözüm getiren 3B Tarama Teknolojisiyle sizlere hizmet veren şirketimiz hakkında bilgi almak için “info@avrotas.com” adresimize mail atabilirsiniz.