Forvia, araba koltukları için yeni bir titreşim sistemini tanıttı. Sistemin bir SUV’de sürücüyü tehlikeye karşı uyarması ve müziğe başka bir boyut katması bekleniyor.

Forvia, “VIBE” adlı titreşim sistemi için birinci sınıf bir Alman OEM’i müşteri olarak kazandı. Tedarikçiye göre, koltuklara entegre edilen modül 2025 sonunda bir SUV’de seri üretime geçecek. Vibe özellikle araç koltukları için geliştirildi ve sürükleyici bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Sürücü destek sistemleriyle birlikte titreşimler, şerit değiştirme veya yorgunluk durumunda tehlikelere karşı uyarıda bulunabilir.

Teknoloji aynı zamanda eğlence ve refah için de kullanılabilir. Ses sistemiyle birleştiğinde, dokunsal geri bildirim sese başka bir boyut katıyor. Vibe ile masaj işlevlerinin de mümkün olabileceği söyleniyor.

Forvia’ya göre, elektroakustik dönüştürücüler koltuk süngeri aracılığıyla sıcak, düşük frekanslı titreşimler gönderiyor. İşlevler aydınlatma, kulaklık, ısıtma, pnömatik veya kokularla birleştirilebilir. Sistem Aurasens ile birlikte beş yıl boyunca geliştirildi. Bu start-up müziği dokunsal bir deneyim haline getirme konusunda uzmanlaşmıştır.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/forvia-sichert-sich-zuschlag-fuer-vibrationssystem-vibe-in-suvs-a-2b2991d25204093d3e35452b387a1b22/