Ürün geliştirme sürecinde tüketicinin estetik taleplerini karşılamak için tasarımın sahip olması gereken üretim kalitesini sağlayan modelleme tekniği Class-A yüzey modelleme olarak adlandırılır. Özellikle otomotiv tasarımları olmak üzere hemen hemen her sektörde kullanılan bir terim olan Class-A yüzey modelleme, başarılı bir ürün tasarımı için önemli yere sahip olan yüksek kaliteli tekniktir. Günümüzde rekabetçi pazar ağının genişlemesiyle, insanları etkileyecek tasarımları sunabilmek için endüstriyel tasarım ve ileri yüzey modelleme yetenekleri öne çıkmaktadır. Hızlı ve gerçekçi bir şekilde gerçekleştirilen tasarım süreçleri rekabet avantajı yakalanmasında da önemli rol oynar.

Farklı yüzey kalitesi tanımlarını sağlayan sentetik ve analitik eğriler, ayırt edici niteliğe sahiptir. Bu nitelik, modeli oluşturan yüzeylerin kendi içlerindeki ve komşu oldukları yüzeyler ile ortak sınırları arasındaki geçişlerin kalitesidir. Modellemenin temel gereksinimleri olan bu geçiş kaliteleri C0/G0, C1/G1 ve C2/G2 olarak sınıflandırılır. C0/G0 noktasal süreklilik, C1/G1 teğetsel süreklilik, C2/G2 ise eğrisel süreklilik anlamına gelmektedir. Class-A kalitesi yüzeyler, modelin ana yüzeylerinde C2/G2 kalitesine sahip olduğunu ifade eder.

Bir otomobilin dış panellerinin doğrudan görünür kısımları Class-A kalitesinde olması zorunlu iken, bu panelleri gövdeye bağlayan flanşlar vb. yüzeylerde NURBS kalitesi yeterlidir.  Class-A yüzeylerin yalnızca akla ilk geldiği gibi sadece otomobil dış panellerinde değil, en küçüğünden en büyüğüne tüm tüketici ürünlerinde standart hale gelmiştir.

Yüksek düzey otomotiv tasarım bilgisiyle birlikte konsept modelleme sırasında öne çıkan yüzey modelleme yeteneğini bir araya getiren AVROTAS, estetik ve yüksek kalite standartlarıyla dikkat çeken tasarımları sizlerle buluşturuyor.

Class-A yüzey modelleme ve bu konudaki çalışmalarımız hakkında bilgi almak için “info@avrotas.com” adresimize e-posta gönderebilir,  “www.avrotas.com” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAKLAR:

https://www.aliasworkbench.com/theoryBuilders/TB11_class_a.htm

https://www.researchgate.net/publication/348280841_Otomotiv_Sektorunde_Gorunen_Yuzeylerin_Matematiksel_Siniflandirmalari