Elektrikli araçlar (EV), iklim değişikliğine karşı açılan savaşta öne çıkan bir adımdır. Birçok otomobil üreticisi, heyecan verici teknolojiye ve güçlü motorlara sahip yeni EV’ler geliştirmek için gece gündüz çalışıyor. Elektrik devrimi, fark yaratacak bir hamle. Ancak otomobil endüstrisinin yardım etmek için yapabileceği tek şey bu değil. Ford, Bronco Sport SUV’un tamamen geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden yapılan parçalara sahip ilk model olduğunu duyurdu.

Ford, Bronco Sport’un kablo demeti klipslerini okyanuslardan geri kazanılan plastiklerden yaptığını söylüyor. Aynı zamanda geri dönüştürülmüş bileşenlerin güç ve dayanıklılığının petrol bazlı parçalara eşit olduğunu belirtiyor. Bronco Sport’un yan perde hava yastıklarına güç sağlayan kabloları tutmak için kullanılan klipslerin her biri yaklaşık beş gramdır ve araçtaki yolcular tarafından farkedilmez. Ford, geri dönüştürülmüş parçaların fosil yakıt bazlı muadillerine göre yüzde 10 maliyet tasarrufu sağladığını ve üretmek için daha az enerji gerektirdiğini söylüyor.

Ford’un hedefi, geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinin kullanımını yaygınlaştırmaktır. Geri dönüştürülmüş okyanus plastiği kullanılacak ürünler arasında iletim dirsekleri, tel kalkanlar ve zemin kenar korkulukları yer alıyor. Kullanılması planlanan tüm parçalar sabittir. Bununla birlikte, geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinin özelliklerine uygun güç ve dayanıklılık gereksinimlerine sahiptir.

Plastiklerin Dönüşümü

Ford’un kullandığı plastikler Hint Okyanusu ve Arap Denizi’nden geliyor. DSM Engineering Materials, atılan naylon balık ağlarını toplar, temizler, kurutur ve malzemeyi küçük topaklar oluşturmak üzere sıkar. Başka bir şirket olan Ford tedarikçisi HellermannTyton, kablo demeti klipsleri için parçaları istenen şekle getirmek için enjeksiyonla kalıplıyor. Plastikler, her türlü tüketici ürününü üretmek için kullanılıyor. Buradaki önemli nokta, bu yöntemin otomotiv bileşenlerinde ilk kez denenmesidir.

Bronco Sport’ta geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımı, Ford’un geri dönüştürülmüş malzemelerle ilk çalışması değil. Ford 2020’de de Escape’te gürültü azaltan gövde altı kalkanları üretmek için geri dönüştürülmüş su şişeleri kullandı. Otomobil üreticisi, her yıl okyanuslara 13 milyon metrik tona kadar plastiğin girdiğini söylüyor. Bunların çoğu, atılan balık ağları ve diğer ekipmanlara atıfta bulunan “hayalet teçhizat” olarak bilinenlerden oluşuyor. Deniz bazlı plastiğin yaklaşık yüzde 10’u, su altındaki her türlü vahşi yaşamı tehlikeye atan hayalet teçhizattan geliyor.

KAYNAK: https://www.jdpower.com/automotive-news/ford-bronco-sport-to-use-recycled-plastics?make=Ford&model=Bronco-Sport