Elektrobit, Pekin’deki Auto China’da güvenlik açısından kritik işlevler için bir Linux işletim sistemi ve ağ geçidi kullanım durumları için bir araç sunuyor. Her iki ürün de geliştirme süresini azaltmak için tasarlandı.

Elektrobit, Pekin’deki Auto China’yı birkaç yeni ürünün lansmanı için kullanıyor. “Güvenlik Uygulamaları için corbos Linux” ile şirket, portföyünde işlevsel güvenlik için otomotiv standartlarını karşılayan dünyanın ilk açık kaynaklı işletim sistemine sahip olduğunu iddia ediyor. İşletim sistemi, iki güvenlik standardı ISO 26262 ASIL B ve IEC 61508 SIL 2 uyarınca “Bağlam Dışı Güvenlik Unsuru” (SEooC) için olumlu bir teknik değerlendirme aldı.

Yeni işletim sistemi ile Elektrobit, müşterilerine güvenlikle ilgili yüksek performanslı bilgi işlem fonksiyon alanları için (örneğin asistan sistemleri ve otomatik fonksiyonlar için) “Özgür Açık Kaynak Yazılımı” (FOSS) sunuyor. Yazılım şirketine göre, bu işletim sistemi ile pazara sunma süresi yüzde 50’ye kadar azaltılabilir.

Elektrobit kullanıcılara işletim sisteminin 15 yıl boyunca korunacağını garanti ediyor. Elektrobit Baş Ürün Sorumlusu ve Genel Müdürü Mike Robertson, “Akıllı telefonlar gibi, araçlar da tüm yaşam döngüleri boyunca güncellemeler alır ve bu güncellemeler üreticiler tarafından hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde sağlanabilir” diyor.

Mikrodenetleyicilerde Ağ Geçitlerini Yapılandırma

Bir diğer yeni ürün ise “Zoneo Gateway Core”. Bu, mikrodenetleyiciler için yeni nesil donanım hızlandırıcılarını yapılandırmak ve entegre etmek için kullanılabilir. Bunun temeli “Classic Autosar” standardıdır.

Yeni yazılım Infineon’un Aurix TC4x mikrodenetleyicileri üzerinde kullanılabilir. Araç, karmaşık ağ geçidi kullanım durumlarının yapılandırılmasını basitleştirmek için tasarlanmıştır. Elektrobit’e göre OEM’ler ve Tier 1 tedarikçileri için bu, entegrasyon çabasını ve sonuç olarak maliyetleri azaltıyor.

Daha İyi İşleme Gecikmesi, Daha Düşük CPU Yükü

Bu işlevleriyle Zoneo Gateway Core, donanıma bağlı hızlandırıcılar ile Classic Autosar arasındaki boşluğu kapatıyor. Elektrobit’e göre, entegre donanım-yazılım yaklaşımı bilginin işlenme gecikmesini iyileştiriyor. Aynı zamanda, ağ görevleri için CPU yükünü ve güç tüketimini azaltıyor.

Şimdiye kadar Autosar ortamının donanım ve temel yazılım parçalarını yapılandırmak için pek çok farklı araca ihtiyaç duyulduğunu belirten Robertson, başlangıçtaki durumu şöyle anlatıyor “Infineon ile birlikte süreci optimize ediyoruz.”

 

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/auto-china-2024-elektrobit-linux-betriebssystem-fahrfunktionen-a-637b150827a80748fa192f0a70fbae55/