Genellikle araç zemininde bulunan pil, e-otomobillerin kalbidir. Gelecekte, bu pillerin minimum ne kadar raf ömrüne sahip olmaları gerektiğinin kuralları ortaya çıkmaya başladı.

Çekiş aküsünün kapasitesi çok fazla düşmesi, büyük bir ekonomik kayıp anlamına gelebilir. BM Ekonomik Komisyonu’nun gelecekteki garanti yükümlülüklerine ilişkin oluşturduğu taslak, bu korkuyu hafifletmeyi amaçlıyor.

Gelecekte, elektrikli otomobil üreticileri, çekiş aküleri için minimum bir raf ömrü garanti etmek zorunda kalacaklar. BM Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (UNECE) “Araç Teknik Düzenlemelerinin Uyumlaştırılması İçin Dünya Forumu” üyeleri, şimdilik bağlayıcılığı olmayan böyle bir düzenleme için bir taslak üzerinde anlaştılar.

Düzenleme yürürlüğe girerse, otomobil üreticileri, piller için beş yıl veya 100.000 kilometreden sonra en az %80 kapasite ve 160.000 kilometre veya sekiz yıl sonra en az %70 kapasiteyi garanti etmek zorunda.

Global Spesifikasyonlar Devam Ediyor

ABD, Çin ve AB’ye ek olarak, diğer otomobil üreticileri, elektrikli araçlardaki çekiş aküleri için bu minimum raf ömrü kuralını uygulamaya karar verdiler. Ülkeler, muhtemelen 2023’ten itibaren ulusal yasaya dönüştürmesi gereken bir bağlayıcı düzenleme taslağı üzerinde oylama yapmalı.

Temel olarak bu yönetmelik, kalitesiz pillerin kullanımını önlemek ve e-arabalara karşı tüketici güvenini güçlendirmek için tasarlanmıştır. UNECE, 2020’de oranı %5’in altında olan e-arabaların 2025 yılına kadar toplam küresel araç pazarının yüzde 10-19’unu oluşturmasını bekliyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/regelung-fuer-die-mindesthaltbarkeit-fuer-e-auto-akkus-a-1075987/