Bir aracın üretiminde enerji ve kaynak yoğundur. Araçların daha yüksek kilometre yapmasıyla, üretimdeki sürekli enerji gereksinimi önemli ölçüde azaltılabilir ve maden kaynaklarının çıkarılması önemli ölçüde azaltılabilir. Burada Fraunhofer Enstitüsü IWU ve ortaklarının güçlerini birleştirdiği “KOSEL” araştırma projesi devreye giriyor. KOSEL projesinde, e-araçlar için özellikle dayanıklı ve yeniden kullanılabilir modüller içeren açık kaynaklı bir yapım kiti geliştirildi. Bu kitin belirli parçaların birkaç araç ömrü boyunca kullanılmasına izin vermesi bekleniyor.

KOSEL, “Elektrikle çalışan havuz araçları için açık kaynaklı modüler sistem” anlamına gelir. Spesifik olarak, proje başlatıcıları, bileşenleri tamamen modüler olan ve izin verilen toplam ağırlığı 3,5 ton olan hafif bir elektrikli ticari araç için temel konsepti geliştirdi. Ön uç, pil kutusu ve arka uç olmak üzere üç ana modül birbirine sabit arayüzlerle bağlı olup, çok az çabayla bir değişim mümkün olacaktır.

Zittau’daki Fraunhofer IWU’da Tekstil Yapıları için Sistemler ve Teknolojiler (STEX) departmanında araştırmacı olan Patryk Nossol: “Tek tek bileşenler veya komple araç parçaları, dairesel modüler sistemle değiştirilebilir. Sonuç olarak, aracın çoğunluğu daha uzun bir kullanım aşaması yaşar.” açıklamasıyla onarım maliyetleri azaltıldığını ve daha uzun süreli ekonomik çalışmanın mümkün hale getirildiğini vurguluyor. E-araç platformu, değişen uygulama senaryolarında 30 yıla varan hizmet ömrü ve bir milyon kilometreye varan menzil için bir prototip olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır.

Tüm bu arka planla birlikte, öncelikle yüksek yüklere maruz kalan alanlarda kullanılan ve tekrarlanan kullanım için tasarlanmış dayanıklı malzemeler önemlidir. Proje ekibi öncelikle karbon fiber takviyeli plastiklere (CFRP) güveniyor. CFRP’nin nispeten yüksek bir CO2 ayak izine sahip. Fakat, doğru kullanıldıklarında düşük kütlesi ve uzun süreli kullanımlarda yüksek yorulma dayanımı sayesinde mevcut konseptte iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

KOSEL mobilite konsepti öncelikle orta ölçekli filo araçlarına yöneliktir. Ancak ön koşul, ilk yaşam döngüsünden sonra bireysel bileşenleri kontrol edebilen ve gerekirse revize edebilen döngüsel bir değer zincirinin oluşturulmasıdır. Nisan ayında Hannover Messe’de sunulan projede, konsept modelin karaktere sahip olması ve mobilite endüstrisinde benzer girişimleri tetiklemesi beklendiği vurgulanıyor. Özellikle standart bir çözüm olarak geliştirilen model sayesinde geri dönüştürülebilir bir e-araç platformu ile geliştirme maliyetleri ve riskler azaltılabilir. Açık kaynak arabirimleri de tedarikçilerin uygun standart bileşenleri sağlamasını çekici kılıyor.

KAYNAK: https://www.electrive.net/2023/04/04/forschung-zu-ueberdauernden-teilen-in-e-fahrzeugen/