Gemstar Manufacturing’in Robomold robotik rotomolding teknolojisi ile üretilen asetalden yapılmış rotomold yakıt tankları, Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) per- ve polifloroalkil madde (PFAS) kirliliği nedeniyle yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) kaplar için florlu kaplamaların üretimini durdurma kararının ardından florlu yakıt tanklarına oldukça uygun bir alternatif olarak tanımlanmıştır.

Tek katmanlı teknoloji tasarım esnekliği sağlar

Gemstar’ın özel Robomold teknolojisinin, tutarlı parça tekrarlanabilirliği ve optimize edilmiş güç-ağırlık oranları için hassas dağıtılmış ısı ve malzeme kontrolü ile daha sıkı tolerans kontrolü sağladığı bildiriliyor. Ayrıca, bitmiş parçalara farklı bileşikler ve kaplamalar katmanlama yeteneği de dahil olmak üzere eşsiz tasarım esnekliğine izin verdiği söyleniyor. Rotomold asetal yakıt tankları, florlama gerektiren enjeksiyon kalıplı HDPE tanklara kıyasla EPA gerekliliklerini karşılayan tek katmanlı bariyer koruması sağlar.

Poliamid (PA) 6, tarihsel olarak tek katmanlı rotomolding işlemiyle bir geçirgenlik bariyeri elde etmek için tek malzeme seçeneği olmuştur. Ancak PA 6’nın rotomoldlanması zordur ve yüksek hurda oranı ve kötü kozmetik görünüm sağlar. Buna karşılık asetal, geçirgenlik gereksinimlerini karşılayan ve iyi işlenebilirlik, düşük hurda oranları ve uygun kozmetik sağlayan tek katmanlı bir yapı sunar.

Asetal daha önce enjeksiyon kalıplı yakıt tanklarında kullanılıyordu, ancak malzeme tedarikçileri artık ısı performansını artıran katkı paketleri içeren yeni rotomolding kaliteleri geliştirdi.

Çoklu ısıtma ve soğutma bölgeleri

Robomold’un bilgisayar kontrollü teknolojisi, çoklu ısıtma ve soğutma bölgelerinin hassas kontrolüne, özelleştirilmiş malzeme akışına, optimize edilmiş malzeme kullanımına, artırılmış ürün kalitesine ve parça izlenebilirliğine olanak tanır. Ayrıca anlık döngü verisi toplama, azaltılmış döngü süreleri, yüksek mühendislik ürünü reçineler için odaklanmış döngüler ve yoğun emek gerektiren süreçlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Teknolojinin özü, geleneksel rotasyonel kalıplamaya göre daha yüksek derecede rotasyon sağlayan altı eksenli bir robottur. Robot, bir ısıtma fırını kullanmak yerine, çok sayıda ayrı ısıtma bölgesi içeren elektrikle ısıtılan kalıbı yuvarlıyor. Bu bölgelere uygulanan doğrudan ısı, reçinenin ideal işleme sıcaklığına ulaşmasını sağlar ve üreticilerin daha önce ulaşılamayan geometriler oluşturmasına izin verir.

Daha az hurda, daha fazla sürdürülebilirlik

Robomold, geleneksel rotasyonel kalıplamaya kıyasla bir dizi sürdürülebilirlik avantajı da sunar. Robotik rotasyonel kalıplama, geleneksel rotasyonel kalıplamaya kıyasla döngü sürelerini %25 ile %30 oranında azaltırken, çok az veya hiç hurda oluşmaz. Queens University Belfast’taki araştırmacılar, Robomold’un elektrikli kalıp ısıtma yönteminin kalıbı ısıtmak için geleneksel bir fırına kıyasla önemli ölçüde daha az zaman harcadığını ve parça kalitesinde kayda değer bir fark olmaksızın dokuz dakikadan fazla (%22) tasarruf sağladığını bildirdi.

Son kullanım gereksinimleri daha katı hale geldikçe, Robomold robotik rotasyonel kalıplama da özel uygulamalarda daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Hassasiyet ve eşsiz tekrarlanabilirliğin gerekli olduğu askeri, OEM, endüstriyel ve ticari uygulamalar için ideal olduğu bildirilmektedir.

KAYNAK: https://www.plasticstoday.com/automotive-mobility/rotomolded-acetal-fuel-tanks-viable-alternatives-to-fluorinated-hdpe-tanks-