Lityum-iyon batarya üreticisi ve geliştiricisi Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), 2024 yılından itibaren seri üretime geçileceği duyurulan Mercedes-Benz eActros LongHaul için batarya tedarik edecek. Daimler Truck AG ve CATL, batarya ve yakıt hücreli kamyon altyapısı için küresel ortaklığını genişleten işbirliği gerçekleştiriyor.

Daimler Truck’a göre tedarik anlaşmasının 2030 yılı sonrasında da devam etmesi planlanıyor. eActros LongHaul bataryalarının yüksek enerji yoğunluğu, son derece uzun hizmet ömrü ve hızlı şarj özelliği ile karakterize edildiği söyleniyor. Bu nedenle, bataryaların “aküyle çalışan uzun yol kamyonları için özel gereksinimleri karşıladığı” belirtiliyor. Eylül 2020’de duyurulan eActros LongHaul’un menzilinin 500 kilometre olduğu söyleniyor.

Buna ek olarak, şirketler, bataryaları farklı amaçlar ve gelecekteki e-otomobiller için esnek bir şekilde kullanmak istiyor. Yüksek modülerlik ve ölçeklenebilirliğe odaklanarak geliştirilmesi planlanan yeni nesil bataryaların elektrikli kamyonlara özel uygulamalar için kullanılması hedefleniyor.

Daimler Truck AG ve CATL, Mercedes-Benz eActros, Freightliner eCascadia ve Freightliner eM2 e-kamyon modellerinde kullanılacak batarya hücresi modülleri için 2019 yılında küresel bir tedarik anlaşması imzaladığı biliniyor.

Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Başkanı Martin Daum, CATL ile olan güçlü ortaklıklarını genişleterek elektrifikasyon faaliyetlerini önemli ölçüde hızlandıracaklarını ve endüstrinin karbondan arındırılmasında lider bir rol üstleneceklerini söylüyor. CATL CEO’su Robin Zeng ise Daimler Truck AG’nin güçlü küresel ortaklığı aracılığıyla e-mobilitedeki pazar konumunu daha da genişleteceğine inandıklarını ifade ediyor.

KAYNAK: https://magcars.news/daimler-truck-ag-concludes-battery-partnership-with-catl