BMW firması, beşinci nesil araç mimarisinde birbirine yakın iki versiyonu kullanmayı hedeflemektedir. BMW’nin kullanacağı modüler platform yapısı, hem içten yanmalı motora sahip araçlarda, hem elektrik motoruna sahip araçlarda hem de hibrit araçlarda kullanılacaktır. Bu modüler yapı firmanın başarısında kilit rol oynayacaktır. Tek önemli fark, şimdiki BMW 5 serisinde olduğu gibi, önden çekişli araçlarda kullanılan platform(FAAR Platform) ile arkadan itişli araçlarda kullanılan platformun(CLAR Platform) farklı olacak olmasıdır.

Çin, BMW için çok önemli bir pazar haline gelmiştir ve özellikle hava kirliliği sebebiyle elektrikli araçlar, hızlı bir şekilde hibrit ve içten yanmalı motorlu araçların yerini almaya başlamıştır. BMW için en önemli pazarlardan biri olan Amerika’da ise elektirkli araçlara geçiş süreci daha yavaş ilerlemektedir. Ancak kullanımı planlanan esnek platform sayesinde elektrikli araç kullanımının da artacağı öngörülmektedir.

BMW firmasının tüm araçları beşinci nesil platform düşünülerek tasarlanmaktadır ve batarya yerleşimi için araç zemini altında boşluklu alan bırakılmaktadır. Gelecek nesil araçlarda, ölçeklendirilebilir boyutlarda düz batarya takımlarınin ilave edilmesi planlanmaktadır. BMW’nin farklı modelleri için farklı batarya kapasitesi sunduğu yetkililer tarafından da onaylanmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.