• BASF, Porsche’nin yüksek performanslı araçları için özel olarak yüksek enerjili HEDTM katot aktif malzemeleri tedarik edecek!
  • BASF, sürecin devamlılığını sağlamak için Almanya merkezli Cellforce Group’ta hücre üretiminden kaynaklanan üretim atıklarını geri dönüştürecek!

BASF, Porsche ve Customcells arasındaki bir ortak girişim olan Cellforce Group tarafından yeni nesil lityum iyon pili için özel hücre geliştirme ortağı olarak seçildi. BASF, işbirliğinin bir parçası olarak, hızlı şarj ve yüksek enerji yoğunluğu için yüksek enerjili HEDTM NCM katot aktif malzemeleri sağlayacak. Almanya, Tübingen merkezli Cellforce Group ise yüksek performanslı pil üretecek. Akü üretim tesisinin 2024 yılında faaliyete başlaması ve yılda en az 100 MWh başlangıç ​​kapasitesi ile 1000 adet motor sporları ve yüksek performanslı araca güç sağlaması bekleniyor.

BASF, yüksek performanslı katot aktif malzemelerin küresel lider tedarikçisi olmasıyla, döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla ortaklarla çalışmak için ideal bir konumdadır. BASF, Finlandiya’daki öncü katot aktif malzemeler ve Almanya’nın Schwarzheide kentindeki katot aktif malzemelerin üretildiği tesisleriyle, 2022 itibariyle tedarik zinciri boyunca en düşük karbon ayak izini hedefleyen hem sorumlu hem de güvenilir hammadde tedariki için olağanüstü bir sürdürülebilirlik kaydına sahip pil malzemeleri sağlayabilecek.

Gelecekteki Cellforce Group pil fabrikasından gelen üretim atıkları, BASF’nin Schwarzheide’deki pil geri dönüşümü için prototip fabrikasında geri dönüştürülerek döngüyü sağlayacak. Lityum, nikel, kobalt ve manganez, hidrometalurjik bir süreçte geri dönüştürülecek. Aynı zamanda, BASF’nin katot aktif malzemeleri üretim sürecine yeniden dahil edilecek.

BASF, Porsche ve Cellforce Group’un İşbirliği Hakkındaki Düşünceleri

BASF SE İcra Kurulu Üyesi Dr. Markus Kamieth, “Elektrikli araçlar için geleceğin yüksek performanslı pillerini geliştirmek ve ortak sürdürülebilir mobilite hedefimiz doğrultusunda birlikte çalışmak üzere Porsche ve Cellforce Group ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz. BASF’nin katot aktif malzemeleri, güçlü Ar-Ge yeteneklerimizden de yararlanılarak Porsche’nin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanacak. Ayrıca, verimli üretim sürecimiz, yenilenebilir enerjinin yüksek payı ve değer zinciri boyunca kısa nakliye rotası sayesinde düşük CO₂ etkisi ortaya çıkacak. Pil geri dönüşümü ile değerli malzemelerin üretim döngüsünde tutulmasını sağlayabilir ve katot malzemelerimizin CO2 ayak izini beklenen toplam %60’a kadar daha da azaltabiliriz.”sözleriyle dikkat çekiyor.

Porsche AG’de Araştırma ve Geliştirme İcra Kurulu Üyesi Michael Steine: “Bir otomotiv üreticisi olarak Porsche, 2030 yılına kadar genel bilançosunda CO2 nötr olmayı hedefliyor. Bu bağlamda, düşük CO2 ayak izi, kapalı döngü geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik giderek daha fazla ön plana çıkıyor. BASF ile işbirliği, ilgili tüm taraflar için bir kazan-kazan durumudur. Nikel ve kobalt malzemeleri için Avrupa kaynakları, ilgili arz güvenliği ve Schwarzheide’den Almanya’daki Baden-Württemberg’e kısa ulaşım yolları, BASF ile çalışma kararı için önemli argümanlardı. Pil hücreleri – özellikle katot aktif malzemeleri – burada dikkate alınanların merkezinde yer almaktadır. BASF ile birlikte seri üretime hazır çevre dostu bir hücre teknolojisi getirdiğimiz için çok memnunuz.”sözleriyle ortaklığın önemini vurguluyor.

Cellforce Group’un Genel Müdürü Markus Gräf: “Katot aktif malzemelerdeki derin uzmanlığı ile BASF, hücre geliştirmenin temel alanlarında bizi destekliyor. Katot aktif malzemeleri, en başından itibaren çok yüksek döngü stabiliteleri gösterirken, hızlı şarjda da iyi durumda. Bunlar tam olarak Cellforce’un aradığı özellikler. Ayrıca BASF, katot aktif malzemelerini yeni nesil silikon anotların gereksinimlerine uyarlama konusunda da kararlı. Üretim alanında da, çeşitli alanlarda üretilen üretim atıklarının nasıl toplanıp kapalı döngü geri dönüşüme geri döndürülebileceği konusunda BASF ile birlikte bir konsept geliştirdik. Bu, maliyetlerden tasarruf sağlarken, kaynakları ve çevreyi korur.” diye ekliyor.

KAYNAK: https://www.basf.com/global/en/media/news-releases/2021/07/p-21-262.html?WT.mc_id=P_262e