• Mercedes-Benz ve BASF arasındaki işbirliği projesi, “Etkinleştirici Teknoloji” kategorisinde plastik teknolojisine yönelik prestijli inovasyon ödülünün 2. ödülünü kazandı.
  • Ultramid® Expand araç bileşeninin ağırlığını ve üretim maliyetlerini azaltır.
  • Poliamid parçacıklı köpük, otomotiv sektöründeki zorunlu gereksinimler için idealdir.

Mercedes-Benz VISION EQXX teknoloji programı için BASF ve Mercedes-Benz tarafından ortaklaşa geliştirilen Ultramid® Expand, poliamid parçacık köpüğünden yapılmış bir darbe emici, SPE Otomotiv Ödülleri 2024’te “Etkinleştirici Teknoloji” kategorisinde 2. oldu. SPE, Plastik Mühendisleri Topluluğu (Internationale Gesellschaft für Kunststofftechnik e.V.) anlamına geliyor ve her yıl araç mühendisliği için plastik parçalardaki olağanüstü gelişmeleri onurlandırıyor.

Ağırlık avantajları olan bileşen

Bir darbe emicinin amacı, bir çarpışmada ortaya çıkan kuvvetleri absorbe etmek ve dağıtmak ve bunları araç gövdesine aktarmaktır. Bunun için genellikle karmaşık ve işlenmesi pahalı olan metal yapılar kullanılır. Ultramid® Expand burada çeşitli avantajlar sunar: Poliamid parçacık köpüğünün kullanılması ağırlığı azaltır ve bir çarpışma durumunda enerji emilimini artırır. Üretim süreci de metal yapılara göre daha uygun maliyetlidir.

Ultramid® Expand otomotiv sektöründe kullanım için idealdir. Ultramid® Expand, body-in-white boyama işlemine dayanıklı, araç gövdesinin daha sonraki kapalı yapılarında takviye parçası olarak kullanılabilen ve yüksek sıcaklık direnci nedeniyle body-in-white’a monte edilebilen bir parçacık köpüğüdür. Partikül köpük, otomotiv endüstrisinin iç mekan ve uzun süreli kullanım için zorunlu gereksinimlerini karşılamaktadır.

Ultramid® Expand: Basit ve uygun maliyetli işleme ile optimum özellikler

Ultramid® Expand partikül köpüğü, çeşitli poliamid (PA) 6 tiplerinin bir kombinasyonuna dayanmaktadır. Köpük atığı üretmeden bir kalıplama makinesinde 3D bir bileşene kaynaklanabilen, tanımlanmış bir parçacık boyutu ve yoğunluğuna sahip önceden genişletilmiş parçacıklardan oluşur. Partikül köpük, mevcut buharlı göğüs kalıplama makinelerinde kolayca işlenebilir.

Bir diğer avantajı ise poliamid parçacık köpüğünün aynı malzemeden malzemelerle üst kalıplamaya mükemmel bir şekilde uyum sağlamasıdır. BASF Performance Materials Europe Ulaşım Segment Müdürü René Holschuh, “Bu, yaşam döngülerinin sonunda tek malzemeli termoplastik sistemler olarak geri dönüştürülebilen tamamen yeni hibrit bileşen türlerini mümkün kılıyor,” diye vurguluyor. “Bu nedenle Ultramid® Expand, kullanım ömürleri boyunca bileşenlerin mekanik özelliklerinden ödün vermeden malzeme döngüsünü kapatmaya yardımcı olabilir.”

 

KAYNAK:  https://www.basf.com/global/en/media/news-releases/2024/07/p-24-219.html