Audi’nin yeni elektrikli ve otonom sürüşe sahip olan konsept modeli, dönüştürülebilir terime tamamen farklı bir yaklaşım katıyor. Transformer’ı hatırlatan Skyphere, üstü açılır bir roadster gibi görünürken, artırabilen aks mesafesi, kayan gövde mekanizması ve ayarlanabilir yüksekliğiyle lüks otonom modellere fütüristik bir yaklaşım kazandırıyor. Bir düğmeyle gerçekleşen bu değişim, aracın 4,94 metre olan uzunluğunu 5,19 metreye çıkarmanıza imkan tanıyor.

Görünüşe göre 1931 Audi Horch 853’ten ilham alınan Skyphere, çıkıntılı kaputu, rahat kabini ve uzun-alçak roadster tasarımını korurken aynı zamanda modern duruşuyla geleceğe ışık tutuyor.

Arka aksa yerleştirilen 623 beygir gücünde ve 750 Nm motoruyla 0’dan 60’a 4 saniyede ulaşıyor. Aynı zamanda 80 kWh pil paketiyle de 500 kilometrelik menzil vadediyor.

İç tasarımında 1930’ların Art Deco tasarımlarını çağrıştıran kabine sahip olan model, 4,94 m uzunluğundaki Spor modundan 5,19 m’lik Grand Touring moduna geçişlerde göze çarpan değişikliklerle karşınıza çıkıyor. Direksiyon, vites, pedal gibi parçaların ortadan kalktığı Grand Touring modunda kendi kendini sürmesini sağlayan 4. seviye özerkliğe sahiptir. Bu sayede siz de arkanıza yaslanıp yolun tadını çıkarabilirsiniz.

Audi, yollarda hala 3. Seviye otonom araçlar yokken, 4. seviyedeki otonom aracıyla öne çıkıyor.

Skysphere’in dönüştürücü doğası olağanüstü bir görünüme sahip. Aracı Grand Touring modundan Roadster moduna dönüştürmek için arabayı ileri ve aşağı itecek mekanizmaları ve ekstra bastırma kuvvetleri sağlamak için aktif aerodinamiği etkinleştirmesiyle son derece  dikkat çekiyor.

Audi yenilikçi adımlarıyla sektörde hızlı bir ilerleme gösteriyor. Önümüzdeki aylarda Grandsphere ve Urbansphere konsept araçlarıyla gündeme gelmesi beklenen Audi, Skysphere kadar ilginç ve göz kamaştıran bir tasarımla karşımıza çıkabilir.

 

KAYNAK: https://www.tomsguide.com/news/audis-skysphere-concept-is-a-shapeshifting-ev-that-drives-itself