Son dönemde ülkemiz gündeminde kendine sıkça yer bulan yerli otomobil projesi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluşu resmen tamamlandıve kuruluşun başına üst düzey yönetici (CEO) olarak Mehmet Gürcan KARAKAŞ getirildi.

Son 12 yıldır otomotiv sektöründe etkin bir şekilde rol alan Karakaş, yerli otomobil projesinin ülkemizin stratejik hedefleriyle örtüştüğünü ve doğru bir proje olduğunu belirterek, ”Teknolojideki gelişim klasik otomobili bir mobilite ekosistemine dönüştürecek. Projemizdeki yüksek motivasyon ve kararlılığı, ülkedeki büyük potansiyelin kullanımıyla birleştirdiğimizde küresel pazarda söz sahibi olunacağına kesin gözüyle bakıyorum. Türkiye’de doğdum, büyüdüm, okudum, iş hayatıma bu ülkede adım attım. Yerli otomobil projesiyle küresel pazarda edindiğim bilgi birikimimi ve tecrübemi ülkeme aktarabilme fırsatım olduğu için çok mutluyum. Emin olun Türkiye, küresel ortamda rekabet edebilen bir marka ve otomobilden daha fazlasını yapacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan projeyle ilgili diğer gelişmeler de tüm hızıyla devam ediyor. Yerli otomobil markasının oluşturulmasında büyük önem teşkil eden tasarım süreci başlatıldı. Tasarım sürecinde önemli yerli ve uluslararası isimlerin desteği alındı. 2019 sonu itibariyle, konsept tasarım, stil tasarımı ve mekanik tasarımı büyük ölçüde tamamlanacak aracın prototipinin yapılarak halkın beğenisine sunulması amaçlanıyor. Yerli otomobil projesinde kullanılacak üstün teknolojiler sayesinde, araçta yer alacak teknik özelliklerin çağın tüm ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor. Ayrıca yeni nesil araçların temelini oluşturacak olan platformun çalışmalarına başlandığı ve platform çalışmalarının çağın önemli teknolojileri olan elektrikli, bağlantılı ve otonom sürüş özelliklerine uygun olacak şekilde planlandığı belirtildi.

Bundan sonraki süreçte ise şirket için kilit diğer pozisyonların doldurulması, şirket içi yapıların oluşturulmaya başlanması, mühendislik ve tasarım çalışmalarına hız verilmesi hedeflenmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/yV5uoa adresinden ulaşabilirsiniz.