Yerli otomobilde sona gelindi! 3 şirket ortak yatırım yapacak. 

Yıllardır Türkiye ekonomisinde gündemin en üst sıralarında yer alan yerli otomobil üretilmesi konusunda önemli bir adım atılıyor. Kulislerde Karsan, Vestel ve BMC ön plana çıktı. Üç şirketin ortak bir yatırıma hazırlandığı da konuşuluyor.

Türkiye ekonomisinin son 6 yılına damgasını vuran yerli otomobil tartışmalarında nihayet son düzlüğe gelindi. 2011 yılından bugüne kadar pek çok yöntem denendi, onlarca şirketin ismi öne çıktı. Ancak ekonomi kulislerinde konuşulanlara göre finalde ipi göğüsleyecek üç şirket öne çıktı. İddialara göre, yerli otomobil üretimine öncülük edecek ismin Karsan’ın sahibi ünlü iş adamı İnan Kıraç olacağı öne sürüldü.

İkinci sırada ise 2015’te otomotiv sektörüne sessiz sedasız giriş yapan ve otomobil elektroniğinde çok sayıda yerli yazılıma imza atan Vestel’in patronu Ahmet Nazif Zorlu var. Diğer şirket ise BMC. Bu üç şirketin ortaklaşa bir proje geliştirip bakanlıktan onay aldığı da gelen bilgiler arasında.

Bu alandaki çalışmalar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karsan ve Vestel arasında iki yıldır sürüyor. Yerli otomobil için iki patronla 10’dan fazla yüz yüze toplantı yapıldı. 2014 yılında “İlk yerli otomobili ben yapmak istiyorum” açıklamasıyla gündeme gelen İnan Kıraç’ın projenin startını da bu tarihte verdiği belirtiliyor.

Yerli otomobile yatırıma hazırlanan Vestel ilk resmi adımı 2015’te atmıştı. Şirket, bu tarihte otomotiv sektöründeki ihracatın yüzde 70’ini karşılayan TAYSAD’a üye oldu. Vestel iki yıldır elektrikli otomobil ve aksamları üzerine birçok projeye imza attı. Akıllı şarj ünitesinden pil teknolojilerine kadar çok sayıda alanda 30’a yakın patent aldı. Vestel ayrıca elektrik motoru,  elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını da kendi teknolojisi ile üretebiliyor.

Yerli otomobil yatırımı içinse Bursa ve Sakarya kıyasıya yarış halinde. 24.2 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 8.4 milyar dolarını gerçekleştiren Bursa, yeni yatırım için Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi adını verdiği TEKNOSAB’ı hazırlıyor. Sakarya ise lojistik avantajının değerlendirileceği Sakarya Kuzey Bölgesi’ni bu yatırım için parlatıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zqAvqJ adresinden ulaşabilirsiniz.