Romanya Craiova tesislerindeki bantlardan inecek olan yeni nesil Ford Courier, hem kişisel hem de ticari kullanım için pratik ve çok yönlü bir araç olacak şekilde tasarlanmıştır. Ford Focus ile aynı platformu temel alan Yeni Ford Courier, hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli konfigürasyonlar da sunuyor.

Yeni Ford Courier, 110 kW elektrikli motor, 1.0 litre EcoBoost üç silindirli benzinli motor ve 1.5 litre TDCi dizel motor da dahil olmak üzere farklı seçenekleriyle birlikte geliyor. Motorlar, altı ileri manuel veya sekiz ileri otomatik şanzıman ile eşleştiriliyor.

E-Transit Courier, 2024’ün sonlarında Ford Otosan Craiova fabrikasında üretilecek olup, dizel ve benzinli motorlu modellerin üretimi 2023’ün üçüncü çeyreğinde Craiova’da başlayacak.

Tasarım açısından, yeni Ford Courier, göz alıcı ön ızgarası, farları ve aerodinamik gövdesi ile modern ve şık bir görünüme sahiptir. İç mekanda genişliğe ve konfora özen gösterilen modelde, diğer modellere göre %25 daha fazla yük hacmi sağlayan daha geniş, daha esnek bir depolama alanı mevcuttur. Taşıma kapasitesi artırılan model, iki Euro palet için yeterli alana sahip.

Yeni Ford Courier, şeritte kalma yardımcısı, otonom acil frenleme ve uyarlanabilir hız sabitleyici gibi bir dizi sürücü destek teknolojisi dahil olmak üzere gelişmiş özelliklerle doludur. E-Transit Courier’in içinde, 12 inç dijital ekran ve 12 inç enlemesine monte edilmiş bir dokunmatik ekrana sahip “Digiboard” gösterge paneli bulacaksınız. Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğunu içeren Ford’un SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi gibi bir dizi bağlantı özelliğine sahiptir.

Ford Pro, müşterilerin yeni E-Transit Courier’lerini evdeki imkanları da kullanarak, daha fazla bölgede şarj etmelerini bekliyor. Alternatif akım (AC) ile 11 kW’lık bir bağlantı ile pil, 5,7 saatte %10’dan %100’e şarj oluyor. Araç, doğru akım (DC) hızlı şarj istasyonlarında durursa, 100 kW’a kadar enerji çekebilir. Ford, bu durumda pil şarjının %10’dan %80’e doldurmanın 35 dakikadan az süreceğini varsayıyor. E-Transit Courier kullanıcıları, 2024 yılına kadar 500.000’den fazla halka açık şarj istasyonunu içermesi beklenen Blue Oval Charge Network’e bir yıl boyunca ücretsiz erişebilecek.

E-Transit Courier’in 100 kW (136 hp) aktarma organı tek pedallı sürüş sağlar. Güç pedalı kaldırıldığında aracın yavaşlayan geri kazanımı sayesinde, fren pedalının kullanımını büyük ölçüde gereksiz kılar. Otoyolda maksimum 145 km/s hız mümkündür. Ford, E-Transit Courier’in menzili ve sürüş performansı hakkında daha sonra daha fazla bilgi verecektir.

4,34 metre uzunluğundaki E-Transit Courier, üç sürüş modu ile farklı trafik ve çalışma koşullarına uyum sağlayabilir. “Normal” programında gaz pedalı, direksiyon ve klima kontrolü her zamanki gibi tepki verir. “Eco” ayarında ısıtma kontrolü arka ocakta çalışır ve hızlanma talepleri daha dikkatli bir şekilde yerine getirilir. “Kaygan” modda direksiyon ve gaz pedalı, ıslak veya buzlu yollarda telaşlı tepkileri önlemek için daha dolaylı tepki verir.

Ford Pro, tamamen elektrikli Transit Courier’in benzer dizel motorlu araçlara kıyasla sahip olma ve bakım maliyetlerini en az yüzde 35 oranında azaltmasını bekliyor. Benzinli veya dizel motorlu varyantlar için servis aralıkları iki yıla veya 30.000 kilometreye uzatılmıştır.

Genel olarak, yeni Ford Courier, onu çeşitli uygulamalar için çok yönlü bir seçim haline getiren bir dizi özellik ve yetenek sunan çekici ve pratik bir modeldir.

Modelin ilk halka açık görünümü 18-20 Nisan’da İngiltere, Birmingham’daki Ticari Araç Fuarı’nda yapılacak. Ayrıca, tam performans ve ürün yelpazesi ayrıntıları satış lansman tarihine daha yakın bir zamanda duyurulacak.

KAYNAKLAR: