Bugatti, Hırvatistan merkezli elektrikli spor otomobil üreticisi Rimac Automobili ve Porsche arasındaki yeni bir ortak girişimin parçası oluyor. Rimac ve Bugatti’nin mükemmel bir eşleşme olduğunu belirten şirketin kurucusu ve CEO’su Mate Rimac, genç ve tempolu bir otomotiv ve teknoloji şirketi olarak kendilerinin elektrik teknolojilerinde endüstri öncüsü olarak kurulduğunu da sözlerine ekledi. Porsche CEO’sunun da Porsche, Bugatti ve Rimac’ın gözde bir birleşme olacağını ifade ederken, ileriye dönük düşünme açısında Rimac’ın hızlı hareket ettiğini söyledi.

2018’de tanıtımı yapılan ve ilk teslimatlarının 2021’de gerçekleşmesi beklenen Nevera ile heyecan veren ve yüksek kaliteli hiper arabalar geliştirdiğini kanıtlayan Rimac, olağanüstü arabalar geliştirebileceğini göstermiştir. Otomobillerin geleceğine öncülük eden şirket, kısa zaman önce, yaklaşık 1.914 beygir gücüne sahip, 120 kWh pil paketi ve 4 motorla çalışan bir hiper otomobil olan Nevera’yı tanıttı. 0’dan 96.5 kmh’e 1.85 saniyede çıkabilen bu otomobil, maksimum 415 kmh hıza sahip.

Mate Rimac yaptığı bir konuşmada Bugatti’nin mühendislikte bir asırdan fazla deneyime ve aynı zamanda tarihteki herhangi bir otomobil şirketinin en istisnai mirasından birine sahip olduğunu söylemiştir. Elektrikli araçların lüks ve spor otomobil pazarını nasıl ele geçirdiğini kanıtlayan Rimac, bu özelliklere sahip otomobiller üretmeye doğru hızlı bir yükselişe sahip olup, aynı zamanda çevre için de doğru olanı yapıyor.

Rimac, batarya sistemlerinin, aktarma organlarının ve diğer elektrikli araç bileşenlerinin geliştirilmesini, üretimi ve tedarikini Rimac Group’un sahip olduğu ve diğer küresel otomobil üreticileriyle bağımsız olarak çalışacak olan Rimac Technology adlı yeni bir kuruluşa ayıracağını söyledi.

Bugatti-Rimac ortaklığı, Rimac Group içindeki hissedar yapısını etkilemezken, Porsche Rimac’taki hissesini %15’ten %24’e çıkardı. Financial Times raporlarına göre Mate Rimac, Rimac Group’taki %37 hissesini elinde tutarken, Hyundai Motor Group %12, diğer yatırımcılar ise %27 hisseye sahip olacak.

Mate Rimac, merkezi Hırvatistan’ın Zagreb kentinde olacak olan Bugatti-Rimac’ı yönetirken, Bugatti’nin üretimi Fransa’nın Molsheim kentinde devam edecek.

Kaynak: https://techcrunch.com/2021/07/05/vw-offloads-bugatti-to-rimac-to-form-new-ev-company-bugatti-rimac/