YENİ AUDI A8!

Volkswagen grubuna dahil olan lüks otomobil markası Audi de yeni model A8 geçtiğimiz günlerde Barselona’da tanıtıldı. Yeni Audi A8 çok fazla teknolojik donanıma sahip. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde : Kokpitteki bilgi – eğlence sisteminin yanı sıra aracın sürüş dinamikleri, elektrikli süspansiyonları ve tatlı sürüşü olan hibrit motoru da otomobilin olabilecek en modern araba olmasına yardımcı olan faktörlerden. A8’in en çok öne çıkan özelliği ise 3. seviye bir otonom araç olması. Otomobil, 60 km/h hızına kadar kendi kendine sürebiliyor ve diğer otonom araçların aksine -Audi’nin söylediklerine göre- sürücü ellerini direksiyondan tamamen çekip başka işlerle uğraşabilir.

Araç tamamen yapay zeka tarafından kontrol edilebiliyor.

Araçta “sıkışık trafik pilotu yapay zekası” adı verilen bir sistem bulunuyor. Bu sistem, otobanlarda, 60 km/h hızına kadar arabanın tüm kontrolünü devralıyor. Yani bu sistem etkinleştirildiğinde otomobilin hızlanma, fren yapma, direksiyon dönüşü, start-stop gibi özelliklerin tümü yapay zeka tarafından yönetiliyor. Araçta bulunan LIDAR özelliği de radar, ultrasonik algılayıcılar ve ön tarafa yerleştirilmiş bir kamera ile otonom sürüşte sürücünün dikkatini tamamen başka şeylere verebilmesini sağlıyor. Fakat bu durum tabii ki aracın sürüldüğü bölgedeki kurallara göre değişir. Sürücü yasal yaptırımlara da maruz kalabilir.

Arabanın teknolojik özellikleri bunlarla da bitmiyor. 360 derece kamera barındıran A8’i MyAudi uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzla park edebiliyor ya da ayağınıza çağırabiliyorsunuz. Araç, günümüzde diğer araçlarda da gördüğünüz kendi kendine park etme özelliğine de tabii ki sahip. Fakat A7’dekinden aksine bu kendi kendine park işlemi için araca gömülü lazer sensörler bulunmuyor. Audi bu konuda da epey yol kat etmiş. Otomobil içerisindeki bilgi eğlence sistemi ses komutlarıyla da kontrol edilebiliyor. Öte yandan bu sistem dört çekirdekli Nvidia Tegra 3 işlemciden güç alıyor ve aynı zamanda 4G LTE ve Wi-Fi da destekliyor.

Audi A8, 2018’de piyasaya sürülecek ve yurt dışı fiyatı 90,600 Avro’dan başlayacak. Otomobilin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda şu anda bir bilgi yok. Fakat 3.0 TDI, 3.0 TFSI, 4.0 TDI, 4.0 TFSI motor seçeneklerine sahip olacak olan Audi A8’in Türkiye’ye gelirse oldukça astronomik fiyatlardan satışa çıkacağı düşünülüyor.

Detaylı bilgi için goo.gl/kbp8g1 ziyaret edebilirsiniz.