Türkiye’de AR-GE Merkezi sayısı 350 oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Türkiye’de Ar-Ge merkezi sayısının 350 olduğunu ve 2017 yılı içerisinde bu sayıyı bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

350. Ar-Ge Merkezi Belge Töreni’nde konuşan Faruk Özlü, hedeflerinin çok iddialı göründüğünü fakat bunu başaracaklarını  sözlerine ilave ederek, Türkiye’ AR-GE Merkezi açma yeterliliğine sahip bir çok firmanın olduğunu ve bakanlık tarafından bu firmaların tespit edilip bilgilendirilerek AR-GE Merkezi açmaya teşvik çalışmalarının yapılacağını dile getirdi.

Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların AR-GE merkezi açmaları konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile irtibata geçip bakanlık tarafından kendilerine verilecek önemli destek ve teşvikler hakkında da bilgi almalarını söyledi.

Özlü, Türkiye’de bu yıla kadar yüzde 3,5’lar seviyesinde olan sanayi içindeki yüksek katma değerli ürün oranını ilk aşamada yüzde 15’e, sonrasında da en az yüzde 20’ye yükseltmeyi amaçladıklarına dikkati çekti. Özlü, bu nedenle Ar-Ge merkezlerinin teknolojiye dayalı üretim yapılarak, yüksek katma değerli ürünler üretilmesi konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunu anlattı.

Konuşmasının sonrasında 350. AR-GE Merkezi olan firmaya Ar-Ge Merkezi Belgesini takdim eden Özlü, firmayı tebrik ederek başarılarının devamını diledi.