Teknolojiyi ihraç eden ülke olmak istiyoruz; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Artık Türkiye olarak 4. sanayi devriminin yaşandığı dünyada, tribünde izleyici olarak kalmaya devam etmek istemiyoruz. 4. sanayi devriminde rol alan, teknoloji üreten, bu teknolojiyi hem kendisi kullanan hem de dünyaya ihraç eden ülke olmak istiyoruz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye’nin iç piyasa gücünü de kullanarak 2002-2015 arasında yakaladığı niceliksel sıçramayı bir niteliksel sıçramayla da taçlandırmak istiyoruz” dedi.

Işık, Kocaeli Ticaret Odası 2015 Meslek Komiteleri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, geçen yıl FED’in faiz artırımı politikasının, Çin’deki büyüme hızının yavaşlamasının küresel ekonomide bir takım belirsizliklere yol açtığını söyledi.

Bunların dışında Türkiye’nin bölgesindeki risklerin de etkili olduğunu ifade eden Işık, 2015’in Türkiye açısından zor bir yıl olduğunu dile getirdi.

Işık, bütün bu belirsizliklere rağmen Türkiye’nin ilk 3 çeyrek büyümesinin yüzde 3,4 olduğunu dile getirerek, son çeyrek büyümenin daha iyi geleceğini ve toplamda yüzde 4 ile 4’ün üzerindeki bir seviyede 2015’in kapatılacağını bildirdi.

“Bu, Türkiye’nin kendisiyle kıyaslanabilir ülkeler açısından değerlendirildiğinde, aslında dünyada yüksek hızlı büyümeyi yakalayan, bir elin parmağını geçmeyen 5 ülkeden biri olduğunu ortaya koyuyor” diyen Işık, 2015’te bazı alanlardaki üretim rakamlarına ilişkin bilgi verdi.

“Ar-Ge ve inovasyona daha fazla yatırım yapmak durumundayız”

Türkiye’nin yüksek ihracat rakamlarına ulaşması gerektiğini belirten Işık, ülkenin imalat sanayisinde niteliksel sıçrama yapması gerektiğini söyledi.

Işık, inovasyonun önemini Türkiye’de bilmeyen kalmadığını ifade ederek, bu noktada hükümet olarak gerekli çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bu konuda hazırladıkları reformları anlatan ve bunların önemine değinen Işık, “Türkiye yüksek katma değerli ürün üretebilmesi, nitelikli ve sürdürülebilir bir üretim yapısına kavuşması için Ar-Ge ve inovasyona daha fazla yatırım yapmak durumunda. Biz de bununla ilgili hükümet olarak gördüğümüz eksikliklerin ortadan kaldırılması ve özel sektörün teşviklerle ülkedeki tüm paydaşların bu alanda daha fazla yoğunlaşmasının önünü açacak düzenlemeyi TBMM’de görüştükten sonra yasalaştıracağız” şeklinde konuştu.

Tasarım ofislerini Ar-Ge merkezi gibi desteklediklerini anlatan Işık, üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini bildirdi.

“4. sanayi devriminde tribünde izleyici olmayacağız”

Işık, “Türkiye’nin önümüzdeki süreçte Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndaki (GSYH) Ar-Ge payında şu anda yüzde 1’leri yakaladık, yüzde 3’lere çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek, bunun da 3’te 2’sinin özel sektör tarafından yapılmasını amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin mecburi istikametinin bilim ve teknoloji olduğuna dikkati çeken Işık, dünyada ilk 10 ülkeden biri olunması için bilim ve teknoloji yatırımlarının önemini vurguladı.

“Türkiye olarak 4. sanayi devrimini de ıskalamak istemiyoruz” diyen Işık, “Artık Türkiye olarak 4. sanayi devriminin yaşandığı dünyada tribünde izleyici olarak kalmaya devam etmek istemiyoruz. 4. sanayi devriminde rol alan teknoloji üreten, bu teknolojiyi hem kendisi kullanan hem de dünyaya ihraç eden ülke olmak istiyoruz. Bu coğrafya hiçbir zaman kolay olmadı. Bu coğrafyada güçlü olmanın ayakta kalmanın tek bir yolu, Türkiye’nin bilim ve teknolojide üretimde güçlü olmasıdır” diye konuştu.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye http://goo.gl/gBnZUY adresinden ulaşabilirsiniz.