Otomotiv iç parçalarında poliüretan(PU) malzemeler konusunda hizmetler sunan BASF firmasının geliştirmiş olduğu Ultrasim simulasyon aracı sayesinde, PU malzemelerin köpük dolma işlemi sırasında açık ve kapalı kalıptaki davranışları güvenilir bir şekilde tahmin edilebiliyor. Otomobil iç trim parça tasarımı sektöründe çalışan bir firma, BMW X1 modelinde bu sanal doğrulama aracını kullandı.

Otomobil ön konsol parçaları geniş ve kompleks komponentlerdir. Tasarımcılar yapılan çalışmanın doğruluğu test etmek isterler. Üretim esnasında köpük doldurma prosesi son derece önemlidir. Taşıyıcı, dış yüzey ve PU köpük üretim için birleştirilmektedir. Ultrasim PU köpük, proses ve parçaya uygun olarak üretilir. En önemli kısım ise projenin sanal doğrulama aşamasıdır. Bu doğrulama sayesinde proje zamanları kısaltılmış, kalıp dizaynları optimize edilmiş ve maliyetler düşürülmüş olmaktadır.

Simülasyon aracı sayesinde komponentlerin üretim sırasındaki davranışları hesaplanabilmektedir. Simülasyon aracı, PU sistemler için kaliteli materyal modelleri sunmaktadır. PU malzemenin enjeksiyon, köpük doldurma ve sertleştirme işlemlerindeki davranışları tahmin edilebilir. Köpük doldurma simülasyonu, enjeksiyon pozisyonunun belirlenmesine, kalıp oryantasyonunun yapılmasına, hava akışının düzenlenmesine ve havalandırma sisteminin tasarlanmasına yardımcı olur. Bu sayede açık ve kapalı kalıplar şeffaf hale getirilebilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/yV5uoa adresinden ulaşabilirsiniz.