Motor parçaları çoğunlukla metal malzemelerden imal edilmekteydi. Son dönemde, içten yanmalı motorlarda kullanılan eksantrik mil yatağı parçasının plastik malzemeden imalatı alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Fraunhofer Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nün tanıttığı plastik malzemeden yapılma eksantrik mil yatağı, metal muadillerine göre daha ucuz bir imalat ve daha az yakıt tüketimi gibi avantajlar sağlıyor. Alüminyum döküm yöntemiyle imal edilen normal yapı ile karşılaştırıldığında fiber takviyeli termoset plastik kullanılan versiyonun daha hafif olduğu göze çarpıyor.

Eksantrik mil yatağı komponentinin plastikten üretilmesiyle, motor bloğunun üst bölgelerinde ağırlık azalması görüleceğinden araç ağırlık merkezinin konumu yere daha yakın bir hale geliyor ve bu durum araç sürüş performansı için olumlu bir etki oluşturuyor. Ayrıca eksantrik mil yatağının plastik malzemeden imal edilmesiyle, istenmeyen gürültü ve titreşimlerin daha alt seviyelere indiği gözlemleniyor.

Bahsedilen tüm bu avantajlar nedeniyle Daimler ve Mahle gibi otomotiv firmaları, eksantrik mil yatağının plastik malzemeden imal edilerek seri imalata geçilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.