Çinli e-araba üreticisi Nio, ChatGPT’yi araca getiriyor. OEM, teknolojiyi Nomi ses kontrol sistemine entegre etmek için Microsoft Azure Open AI kullanıyor.

GPT işlevi, daha karmaşık soruları sezgisel bir dille yanıtlayarak ve araç hakkında akü şarj seviyesi gibi bilgiler sağlayarak araç içi asistan Nomi’nin yeteneklerini tamamlamayı amaçlamaktadır. Bu sayede sürücü gözlerini yoldan veya ellerini direksiyondan ayırmak zorunda kalmadan sorularına yanıt alabiliyor ve dolayısıyla dikkati daha az dağılıyor.

Basit etkileşim

Basın açıklamasına göre Nomi GPT, kişiselleştirilmiş selamlama ve günlük hava durumu bilgilerinin yanı sıra başka etkileşimler de sunuyor. Örneğin, sanal asistan, sözde istemlere yanıt olarak belirli araç işlevlerinin çalışması hakkında bilgi sağlıyor ve sürücüler dış aynaların nasıl ayarlanacağını veya lastik basıncının nasıl kontrol edileceğini sorabiliyorlar.

Etkileşim için ek işlevler de var. Sürücüler ve yolcular yeni bir SSS özelliği aracılığıyla Nomi’yi daha iyi tanıyabilirler. Bu, kullanıcı deneyimini daha da kişiselleştiriyor ve yapay zeka asistanıyla etkileşimi eğlenceli hale getiriyor. İsterseniz Nomi’ye en sevdiğiniz müzikleri, en sevdiğiniz oyunları veya diğer yapay zeka sistemleri hakkındaki görüşlerinizi sorabilirsiniz. Ayrıca otomobil üreticisi, kurucusu ve diğer ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

NT2.0 platformunda Avrupa’da mevcut olan tüm Nio araç modelleri için GPT işlevinin kullanıma sunulması 5 Nisan’da başladı ve başlangıçta İngilizce, Almanca ve Norveççe dillerinde kablosuz cihaz yazılımı güncellemeleri (FOTA) yoluyla sunulacak. FOTA, aracın sistem mimarisindeki tüm ağa bağlı işlevleri güncelliyor.

Banyan OS için yeni güncelleme

GPT özelliği ile eş zamanlı olarak Nio, tüm akıllı özellikleri etkinleştiren Banyan işletim sistemi için büyük bir güncelleme duyurdu. Güncellemeler sayesinde sürücüler artık şarj, destekli sürüş, navigasyon ve medya kullanımı, bağlanabilirlik ve Nomi kişisel yardım sistemindeki iyileştirmeleri dört gözle bekleyebilirler.

 

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/nio-integriert-chatgpt-in-nomi-a-e280139d5b97d8ec0cc042278bafeb45/