Magna ultra hafif otomobil kapısı ile %42,5 ağırlık azaltıyor. Magna International Detroit Auto Show’da geleneksel bir kapıya göre neredeyse yarı ağırlıkta bir kapı geliştirdiğini duyurdu.

Magna, İspanyol tedarikçi Grup Antolin ve FCA ile birlikte geliştirdikleri kapının emsallerine göre %42,5 daha hafif olduğunu belirtiyor. Proje aynı zamanda ABD Enerji Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Magna İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Simmons basın toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada kapının 3 ila 4 yıl içerisinde üretime hazır hale geleceğini söyledi.

Simmons geliştirdikleri konseptin hafif araç pazarının %70’ine hitap ettiğini sadece FCA ile sınırlı olmadığını belirtti.

Magna hafifletme amacına ulaşmak için yoğun bir şekilde alüminyum kullanıldığını, ayrıca SmartLatch sistemi ile gerekli elektronik komponentlerde de ağırlık azaltabildiklerini söyledi.

Grupo Antolin’in uzman olduğu interior kalıplama teknolojileri ve polimer kullanımı ile toplam hafifletmenin %7sini sağladığı belirtiliyor.

FCA mühendisleri ile birlikte prototipleme ve testler üzerinde çalışan Magna, bir sonraki adımda tam boyutlu bir prototip ile performans ve güvenlik testlerinin yapılacağını söylüyor.