2019 Ram 1500, hava akışını yönlendirmek ve sürüklenmeyi azaltmak için Magna firmasının otomatik devreye giren aktif hava süspansiyonu ile donatılmış ilk yüksek hacimli araç olacak.

FCA Amerika’nın Ram firmasından Mike Manley, 15 Ocak’ta Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda normal kamyon segmentine uymayan yaklaşımla tasarladıkları en yeni kamyoneti otomotiv üreticilerine duyurdu.

Otomotiv tedarikçisi Magna Uluslararası A.Ş.’nin yardımı ile 2019 model RAM 1500 en iyi tasarımlardan biri olacak.

Magna’nın aktif hava süspansiyonları ilk defa Ram 1500’de kullanılacak. Aracın ön tarafının altına yerleştirilen bu hava süspansiyonları, aracın hızı 35 mph’ı geçtiğinde otomatik olarak devreye girecek. Firmanın açıklamasına göre sistem, havayı aracın çevresine yönlendirerek altındaki türbülanslı hava akışını azaltıyor ve sonuçta emisyon ve yakıt ekonomisi iyileştirmeleri sağlıyor.

17 Ocak’ta yaptığı röportajda Anthony Povinelli, Magna’nın aktif ızgara panjuru ile birleştiğinde otoyolda yolculuk esnasında sürüklenmede yaklaşık %7’lik azalma ve galon başına 1.5 mil yakıt tasarrufu sağladığını belirtti.

Ana itici güç, araç üzerindeki sürüklenmeyi Kurumsal Ortalama Yakıt Ekonomisi(CAFE) standartlarına uygun olarak azaltıyor. Povinelli’ e göre, bu teknoloji kamyonet ve SUV gibi uzun yol araçlarında çok faydalı olacak. Küçük SUV ve yolcu taşıtları gibi kısa yol araçları içinde aynı teknolojik etkiyi sunacak farklı tasarımlar araştırılıyor. Ayrıca Magna, aktif hava sistemlerini ağır kamyonet pazarına da entegre edebilmenin yollarını arıyor.

Hem aktif hava süspansiyonu hem de aktif ızgara panjurunun büyük bir kısmı plastikten yapıldığı için yaklaşık 100kg ağırlık hafiflemesi sağlıyor.

Aktif ızgara panjurundaki klapeler %30 cam dolgulu naylon malzemeden, aktüatörler ise %30 oranında cam dolgulu propilenden yapılmıştır. Aktif hava sönümleyicisinin yapısal kısmı bağlantılar dahil %30 cam dolgulu naylondan yapılmıştır. Daha esnek saptırıcı veya hava sönümleme bıçağı ise termoplastikten yapılmıştır.

Aktif hava süspansiyonunun 2 süreçten meydana geldiğini belirten Magna Malzeme Departmanı genel müdürü Joseph Laux , 1 adet kalıbın her iki proseste de kullanıldığını belirtmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/pmXKxU adresinden ulaşabilirsiniz.