Integrals Power, batarya performansını artırmak için gelişmiş katot aktif malzemeler üreterek bataryaları daha küçük, daha hafif ve daha dayanıklı hale getiriyor. Bu iyileştirmeler, daha uzun menzillere ve daha hızlı şarj sürelerine sahip daha uygun fiyatlı elektrikli araçlar (EV’ler) yaratmak için çok önemlidir.

Şu anda dünyadaki katot aktif malzemelerinin yaklaşık %90’ı Çin’de üretilmektedir. Integrals Power, Çin dışında bu malzemeleri üreten az sayıdaki şirket arasında yer alıyor. Şirket, Avrupa ve ABD’den hammadde tedarik ederek tedarik zinciri güvenliğini ve şeffaflığını artırırken jeopolitik riskleri de azaltıyor.

Integrals Power’ın yenilikçi Lityum-Demir Fosfat (LFP) ve Lityum-Demir Manganez Fosfat (LFMP) malzemeleri (patentler beklemede), saf malzemeler kullanılarak moleküler düzeyde geliştirilmiştir ve pil verimliliğini ve geri dönüştürülebilirliği bozan safsızlıklardan kaçınılmıştır. Benzersiz üretim süreci ölçeklenebilir seri üretime olanak sağlamaktadır.

Elde edilen katotlar, hücrelerin %30’a kadar daha fazla enerji depolamasını, enerjiyi daha hızlı boşaltmasını ve daha az kapasite azalmasıyla daha fazla şarj döngüsüne dayanmasını sağlar. Bu gelişme daha küçük, daha hafif ve daha dayanıklı batarya paketlerinin ortaya çıkmasını sağlayarak elektrikli araçların daha uzağa gitmesine ve daha uzun süre dayanmasına olanak tanıyor. Ayrıca, daha az hücreye ihtiyaç duyulması genel maliyetleri düşürmekte ve akü tedarik zincirinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını yaklaşık %20 oranında azaltarak üretimi daha sürdürülebilir hale getirmektedir.

Kurucu ve CEO Behnam Hormozi, bir pilin performansını, maliyetini ve dayanıklılığını belirlemede katodun kritik rolünün altını çizdi. “Katot, hücrenin en kritik parçasıdır” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle katot aktif malzemesindeki atılımlarımız, elektrikli araçların daha uzun menzil, daha hızlı şarj ve daha küçük, daha hafif pil paketlerinden daha yüksek performans elde etmesini sağlayacaktır.”

Hormozi, hammaddeleri Avrupa ve ABD’den temin ederek Integrals Power’ın daha sağlam ve şeffaf bir tedarik zincirini desteklediğini ve jeopolitik sorunları azalttığını vurguladı. Integrals Power’ın LFP katot malzemeleri, Birleşik Krallık hükümetinin finansmanı ve Birleşik Krallık üniversiteleriyle işbirliği sayesinde önde gelen bir küresel araç üreticisi tarafından değerlendirildi.

Şirket ayrıca, belirli uygulamalar için hücre özelliklerine ince ayar yapmak üzere manganez içeriğinde değişikliklere izin veren LFMP malzemelerini de geliştiriyor. Integrals Power, şu anda yapım aşamasında olan bir pilot tesisi tamamladıktan sonra, dünya çapında hücre tedarikçileri, pil üreticileri ve araç üreticileri tarafından değerlendirilmek üzere daha büyük partiler üretmeye hazırlanıyor.

Bu malzemeler elektrikli araçların ötesinde denizcilik, havacılık ve savunma uygulamaları için de uygundur.

 

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/integrals-power-develops-high-performance-ev-battery-materials.html