Las Vegas’ta yapılan CES 2019’da Hyundai,  Sundberg-Ferar ile yaptığı ortak çalışmayla UMV (ultimate mobility vehicle) proje ismiyle tanıtılan 360 derece döndürebilir 4 tekerli arazi aracının konsept tasarım görüntülerini paylaştı. Çeşitli kurtarma görevleri amaçlanarak geliştirilen Elevate isimli aracın, acil durumların olduğu bölgelere yüksek manevra kabiliyeti sayesinde kolaylıkla ulaşabilmesi planlanıyor.

Birbirinden bağımsız hareket etmesi planlanan bacakları ve henüz 2 yıllık bir proje sonucunda ortaya çıkan detaylar kapsamında aracın işlevsellik yönünün yanı sıra dikkat çekici bir tasarıma sahip olduğu görülüyor. Günümüz kurtarma araçlarından daha kapsamlı çalışma yapısına sahip olması düşünülen aracın normal yol şartlarının yanı sıra arazi şartına en uygun gerekliliklerin sağlanması öngörülüyor.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre bu konsept model zorlu engelleri yürüyerek aşabiliyor. Sahip olduğu tekerler vasıtasıyla aracın otoyollarda kullanımı da mümkün. Konsept otomobilin taksi ve taşıyıcı olarak kullanılabilen bir versiyonu daha bulunuyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.