3D Teknolojisi ile Palmira’daki Büstler Restore Ediliyor.

Palmira, Suriye’ de Antik Çağ’ın önemli dini ve ticari merkezlerinden biridir. Palmira’ nın tarihi MÖ 19.yy’ a kadar gitmektedir. Fransız arkeologlar tarafından 1933 yılından itibaren bu antik şehirden 25.000 tablet çıkartılmıştır. Palmira, UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Mirası Listesi’ ne alınmıştır.

Geçtiğimiz günlerde bu antik kent, Işid tarafından saldırıya uğramış ve paha biçilmez heykeller. çekiç ve dozerlerle kırılarak yok edilmeye çalışılmıştır. Palmira, Rus kuvvetleri ve Suriye tarafından tekrar ele geçirilince parçalanan eserler önce Beyrut’ a sonra da Roma’ ya taşınmış ve Tersine Mühendislik Teknolojisi ve 3D yazıcılar kullanılarak restore edilmiştir.

Parçalanan figürler, lazer tarayıcılarla taranarak ve Tersine Mühendislik yapılarak 3D yazıcılar sayesinde yeniden hayat buldu. Yıkım sırasında kaybolan parçaların yerine reçine kullanıldı. Orijinaline benzer olması için, reçineden yapılan protezler ince taş tozu kullanılarak kaplandı. Bazı heykellerin parçalanan yüzleri için çıkarılabilir protezler yapıldı ve parçaların orijinallerinin bulunması halinde asıl parçalarla değitirilebilmesi imkanı sağlandı. Üretilen protezler mıknatıslar yardımıyla taş büstlere bağlandı.

Yapılan bu çalışma, Işid’ in bölgeyi ele geçirmesi sırasında Palmira’ yı terk etmeyen ve yine Işid militanları tarafından 82 yaşında infaz edilen Halid Esad’a adandı.

Detaylı bilgi için http://arkeofili.com/palmirada-parcalanan-bustler-restore-ediliyor/ ziyaret edebilirsiniz.