General Motors’un sürücüsüz yan kuruluşu Cruise, ticari uygulanabilirliğe bir adım daha yaklaşan sürücüsüz taksi hizmetini, Şubat ayının başlarında San Francisco’da ücretsiz robotaksi yolculukları sunmaya başladı. Bu hizmet, şirket ve kendi kendine sürüş sektörü için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Sunulan robotaksi hizmetinin mevcut araç çağırma seçenekleri sınırlıdır. Kullanıcılar, genellikle şehrin belirli bölgelerinde gece geç saatlerde yapılan gezilerle sınırlı olan yolculukları rezerve etmek için şirketin yayınladığı kayıt formunu doldurarak, çevrimiçi bir bekleme listesine katılmalıdır. Bununla birlikte, arabaya canlı bir yolcu koymak, hem şirket hem de otonom sürüş sektörü için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Sürücüsüz araç deneyimlerinde bu durum, güvenlik açısından karmaşıklığa neden olsa da, şirket temkinli ve dikkatli olduklarını vurguluyor.

İlk hizmetlerini gece 23.00-05.00 saatleri arasında gerçekleştiren şirketin kurucu ortağı Kyle Vogt, deneme sürüşlerinden elde edilen verilere göre hizmet alanlarını ve kullanım saatlerini genişlettiklerini ifade ediyor.

Cruise’un birinci nesil robotaksisi olan Cruise AV, Chevy Bolt elektrikli araç üzerine özel olarak üretilmiştir. Şirket, 40’tan fazla sensörle donatılan taksilerin yazılımını kat edilen her mil ile öğrenirken, geliştirme sırasında San Francisco sokaklarında 2 milyon milden fazla yol kat ettiklerini söylüyor. Cruise AV’den farklı olarak, şirketin ikinci nesil aracı Origin, sürücüsüz olacak şekilde özel olarak üretilmiştir. Bu araçta, direksiyon simidi ve pedal yer almazken, dikiz aynası veya sürücü tarafından çalıştırılan herhangi bir körelmiş eklenti de bulunmuyor.

Cruise’un taksi hizmetinin başlangıcı, uygulanabilirliğini göstermekten fazlasını yapıyor. Bu hizmet, büyük bir sermaye infüzyonunun da kilidini açıyor. SoftBank Vision Fund, 2018’de şirkete 900 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bununla birlikte, Cruise tamamen sürücüsüz arabaları kullanmaya başladığında 1,35 milyar dolar daha sağlamayı kabul etti.

Genel olarak şirket, GM, Honda, Microsoft, T. Rowe Price ve Walmart gibi büyük şirketlerden yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım alarak toplam değerini 30 milyar doların üzerine çıkardı.

KAYNAK: https://www.iotworldtoday.com/2022/02/17/gms-cruise-launches-driverless-taxi-service-in-san-francisco/