Uluslararası otomobil şirketleri Geely ve Renault, Çin ve Güney Kore’de hibrit araçların tanıtımı konusunda işbirliği yapmayı planlıyor.

Geely’ye göre, işbirliği, Fransız şirketinin mevcut stratejisi olan ‘Yeniden Düzenleme Planı’nın uygulanmasını hızlandırmayı amaçlıyor. Somut olarak, hibrit araçlar, Çin’de Renault markası altında, Güney Kore’de ise Geely markası Lynk & Co. altında satılacak.

İşbirliğinin temeli “Geely Holding’in açık kaynak stratejisi” olarak görülmektedir. Henüz ayrıntıları belirtilmese de, Çin için üretilen hibrit araçlar, Geely Holding’in mevcut teknolojilerine ve olgun endüstriyel ayak izine, diğer bir deyişle Çinli şirketin teknolojisine dayanmaktadır. Sonuç olarak Renault sadece dağıtımdan sorumlu olacak. Geely yaptığı açıklamada, Renault’un marka stratejisinin kanal ve hizmet geliştirmeye, uygun müşteri portföyünü tanımlamaya katkıda bulunacağını açıkladı.

İmzalanan mutakabat, Güney Kore’de, Renault Grubu ve Geely Holding’in yerel pazarlar için Lynk & Co’nun enerji verimli platformlarına dayalı araçların yerelleştirilmesini ortaklaşa keşfetmesine olanak tanımaktadır.  Geely ve Renault, 2016 yılında Geely tarafından kurulan hibrit odaklı bir marka olan Lynk & Co’nun platformlarına dayalı arabalar yapmayı planladıklarını aktardı. Fransız şirket, Renault Samsung Motors (RSM) aracılığıyla Güney Kore’de faaliyet gösterirken, tüm modeller Renault ve ortağı Nissan’ın platformlarında yer alacak.

Geely, “Her iki ortak da açık ve yenilikçi bir ortaklık modu açısından daha derin bir potansiyel ortaklık aramaya devam edecek.” dedi.

 

Kaynak: https://www.electrive.com/2021/08/09/geely-hyundai-to-cooperate-on-hybrids/