Tedarikçi Forvia Hella, sürdürülebilir bir far konsepti geliştirdi. Üreticiye göre, hiçbir ek maliyet olmadan uygulanabiliyor.

Forvia Hella, hiçbir ek maliyet gerektirmeden sürdürülebilir ve önemli ölçüde daha hafif bir far geliştirdi. Tedarikçiden yapılan açıklamaya göre, geliştirilen far, tüm ömrü boyunca yüzde 70’e kadar daha düşük CO2 ayak izine sahip. Geleneksel beş kilogram far yerine geliştirilen bu far yalnızca iki kilogram.

Forvia Hella’nın “Sürdürülebilir Far” konseptinde, şirketin iddiasına göre çok daha az parça kullanılıyor. İşlevi olmayan dekoratif bileşenlerin kaldırıldığı görünüyor. Kasa büyük ölçüde biyobazlı plastiklerden veya geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor, örneğin geri dönüştürülmüş içecek şişelerinden. Aydınlatmayı bir SSL48 ışık modülü sağlıyor ve verimli bir optik mercek tarafından boş alan tasarrufu sağlanıyor.

Modül, ışık fonksiyonlarını yazılım tarafından kontrol ederek gerçekleştiriyor. Bu sayede farklı far varyasyonları daha az karmaşıklıkla sağlanabiliyor, ayrıca sonradan yükseltmeler de mümkün oluyor. Üreticiye göre, farın tüm parçaları değiştirilebilir ve tamir edilebilir özellikte.

Forvia Hella’nın sürdürülebilir farının genel konseptini, “pazardaki modern LED farlarla maliyet açısından karşılaştırıldığında maliyet açısından nötr ve dolayısıyla finansal ek yük olmaksızın” uygulamak istediği belirtiliyor. Tedarikçi, farı müşterileriyle birlikte geliştirmeyi planlıyor. Orta vadede seri üretim projeleri mümkün olabilir. Forvia Hella, konsepti ilk kez yılın başında Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıtmıştı.

 

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/lichttechnik-nachhaltiger-scheinwerfer-konzept-forvia-hella-a-aea9272c3a1f6498edb472c2af951c47/