Ford, sürücülerin yükleri aracın tavanına sabitlemesini biraz daha kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Ford, 12 Mart’ta ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan ve 9 Eylül 2022’de orijinal olarak yapılan bir patent başvurusunda, araç çamurluklarına katlanabilir bağlama noktaları entegre etmeyi tartışıyor.

Ford’a göre, aracın çatısında taşınan bir kano veya kayak gibi büyük bir eşyayı sabitlemek için halatlar veya kayışlara ihtiyaç duyulmaktadır. Araçta bunları bağlamak için daha altta yerler olmasına rağmen, bu durum halatların veya kayışların boyaya sürtünmesine izin verebilir. Geri çekilebilir bağlama noktaları, halatları ve kayışları gövdeden uzak tutarak boyaya zarar vermemeye yardımcı olur.

Bağlama noktaları, aracın içindeki ön çamurluk gibi sert bir noktaya sabitleyen donanımdan ve ihtiyaç duyulduğunda devreye girmelerine izin veren bir menteşeden oluşmaktadır. Aracın çamurluklarında ideal bir konumda ve kayışları gergin tutacak doğru açıda bir bağlama noktası için yeterli alanı varsa, oldukça açık bir şekilde çalışır gibi görünmektedir.

Bu tür bir özellik, aktif bir yaşam tarzına sahip kişiler arasında popüler olabilir, ancak geri çekilebilir bağlama noktaları üretim aşamasına ulaşmayabilir. Ford, sürekli olarak patent başvuruları yapmaktadır, ancak 2017’de ortaya çıkan geri çekilebilir bisiklet taşıyıcısı gibi bazı fikirler seri üretim araçlarında kullanılmamaktadır.

Bu özellik bir üretim aracında görünürse, muhtemelen bir SUV için iyi bir seçim olacaktır, belki de başka bir yakın zamanda yayınlanan Ford patent başvurusunda görülen iki parçalı bagaj kapağı ile birlikte kullanılabilir.

KAYNAK: https://www.motorauthority.com/news/1142627_ford-retractable-fender-tie-down-points-patent