ABD’li otomobil üreticisi FORD ICE ve BEV araçlarının organizasyonlarının birbirinden bağımsız hale gelmesinin önünü açıyor.

Ford, yeniden yapılanma yoluyla elektrikli araç üretimini hızlandırmak istiyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde Detroit yakınlarındaki Dearborn’da, bu işi gelecekte bağımsız bir bölüm olarak pille çalışan ve ağ bağlantılı araçlarla işleteceğini duyurdu. Bu bölümün adı Ford Model E olacak. Geleneksel bölüm ise gelecekte Ford Blue olarak adlandırılacak.

Ford, Elektrikli Araçlara 5 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor!

Büyük ABD’li üreticiler arasında bulunan Ford ve General Motors,  Tesla’nın öncü olan başarısı nedeniyle işlerini elektrikli araçlarla hızlandırmak için baskı altında kalıyor. Ford, yalnızca bu yıl, elektrikli araçlar kategorisine yaklaşık beş milyar dolar yatırım yapmak istiyor. Bununla birlikte, 2026 yılına kadar dünya çapında yılda iki milyondan fazla elektrikli araç satmayı hedefliyor. Bu, grubun küresel satışlarının yaklaşık üçte birine karşılık geliyor.

2023’ten itibaren geleneksel içten yanmalı motorların ve elektrikli araçların ayrılan bölümleri kendi kar ve zarar hesaplarına sahip olacak. Bu durum, yatırımcıların anlaşmalara değer vermesini de kolaylaştıracaktır. Ford hisseleri, bir toparlanma hareketiyle ABD’de piyasa öncesi %3.4 yükseldi.

Yeniden yapılanma ile birlikte bazı öğelerin yeni oluşturulması ve dağıtılması bekleniyor. Elektronik bölümü, CEO rolüne ek olarak bu görevi de üstlenen Jim Farley tarafından yönetiliyor. Daha önce Amerika’da satış başkanı olan Kumar Galhotra ise içten yanmalı motor ünitesinden sorumludur. Avrupalı ​​patron Stuart Rowley de Dönüşüm ve Kalite Sorumlusu olarak mevcut görevlerine ek olarak dönüşüm sürecini denetleyecek.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/ford-gruendet-eigene-sparte-fuer-e-autos-a-1099898/