Fiat markasının kompakt sınıftaki global oyuncusu ve son 6 yıldır ‘Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili’ olan Fiat Egea, 2022 yılına yeniliklerle başladı. Yeni nesil hibrit motor seçeneği ve otomatik şanzımanlı Fiat Egea, Nisan ayı itibariyle Türkiye ve dünya pazarlarındaki Fiat bayilerinde yerini alacak.

Fiat Egea Hybrid’in Özellikleri Bizlere Neler Sunuyor?

Fiat Egea Hybrid, yüksek performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip 1.5 litre 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48 Volt akülü 15 kW elektrik motorunun birleşiminden alıyor. Egea Hybrid’de 130 HP içten yanmalı motoru BSG (Belt Start Generator) ve 15 kW elektrik motoru destekleniyor. Gelişmiş hibrit teknolojisi,  %100 elektrikli sessiz çalıştırma, park etme ve tamamen elektrikli sürüş sağlıyor. Böylece verimlilik artarken sürüş performansı da bir üst seviyeye çıkıyor.

Egea Hybrid’in elektrik motoru sayesinde içten yanmalı motorun ısınma aşamasında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonlar azaltılıyor.

Egea’da hibrit teknolojisi: Aracın yakıt harcamadan sessiz, akıcı, %100 elektrik modunda kalkışını (e-lansman) ve düşük hızda (e-creep) tam elektrikli modda ilerlemesini sağlar. Egea Hybrid, sadece elektrik motorunun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan (e-kuyruk) ilerleyebilmektedir.

Egea Hybrid tamamen elektrikli modda (e-park) park edilebilir. Hem frenleme hem de yavaşlama sırasında pilini enerji geri kazanımı ile şarj etmek üzere geliştirilen Hybrid Egea, performanstan ödün vermeden elektrikli ve benzinli motorlar arasındaki geçişleri kullanıcıya hissettirmeden maksimum sürüş konforu sağlıyor.

Egea Hybrid ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da Fiat markasında ilk kez satışa sunuluyor. 7 ileri otomatik şanzımana sahip Egea Hybrid, 0-100 kilometreye 9 saniyede çıkarken, yakıt tüketiminde önemli bir avantaj sağlıyor. Şehir içi kullanımda 100 kilometrede 4,7 litre (WLTP) tüketim değerine ulaşıyor.

Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde ilk kez sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak, WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Prosedürü) döngüsünün %47’sinin benzinli motoru çalıştırmadan tamamlanabilmesini sağlıyor. Bu oran, kentsel döngüde %62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak yeni 48 Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli hem de dizel motorlara göre daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor.

Hibrit motor seçeneği ile daha çevreci olan Fiat Egea, ileri sürüş teknolojisini tüm kullanıcılarına ulaştırmaya devam ediyor. Gelişmiş sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan Egea, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’, ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘ Akıllı Uzun Far’ ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ donanımlarını, Urban (orta) donanım seviyesinden sonra seçilebilir hale getiriyor.

‘Anahtarsız giriş ve çalıştırma’, ‘kablosuz akıllı telefon şarjı’, ‘kablosuz multimedya bağlantısı’ ve (sedan gövde tipi) ‘otomatik bagaj açma sensörü’ gibi hayatı kolaylaştıran özellikler Lounge versiyonunda da sunuluyor.

Hibrit Fiat Egea Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Egea Hybrid; Türkiye’de Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon kasa tipleri, 3 trim seviyesi-Easy (Sedan)/Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge otomatik şanzıman ile Nisan ayında satışa sunulacak. Egea ailesinin 1.6 Multijet II 130hp Dizel DCT otomatik şanzımanlı versiyonları da aynı anda ve Mart ayının ikinci yarısında tüm gövde tiplerinde Fiat showroomlarında yerini alacak.

KAYNAKLAR:

https://tofas.com.tr/BasinOdasi/Bultenler/Pages/Hibrit-Egea-Dunya-Yollarina-Cikmaya-Hazir.aspx

https://24happenings.com/technology/88688.html